I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Zjistili jsme pro vás – adrenalin pro handicapované na letišti Příbram

Máte handicap a chcete si vyzkoušet tandemový seskok padákem, řízení letadla, let v akrobatickém či bezmotorovém letadle, nebo si užít vyhlídkový let? Naše redakce pro vás zjistila informace o tom, co je a není možné, jak vše probíhá a s jakým handicapem lze tyto aktivity provozovat.

Tandemový seskok

Bezesporu největší adrenalin, jaký může člověk zažít, je padákový seskok. Na otázky ohledně tandemového skákání handicapovaných nám odpovídal ing. Rudolf Crhákl a zkušený „paragán“ a tandemový pilot Roman Štengl. Celkový počet jeho seskoků převyšuje neskutečných 13 000, z toho bylo zhruba 8 500 tandemových. Už zde je vidět, že se svěřujete do rukou opravdových profesionálů. V souvislosti s tandemovými seskoky nutno dodat, že bez jediného úrazu.

 

Kompletní sada výstoje všech velikostí pro tandemové seskoky

Tandemový padák

Krátká instruktáž před seskokem, reordmani tandempilot Roman Štengl a vozíčkář Vašek Švec

Letadlo pro seskoky

 

S jakým handicapem lze skákat?

Takřka s každým, s výjimkou epilepsie a oboustranné nadkolenní amputace, zde musí délka obou pahýlů dosahovat alespoň 30 cm, kvůli postroji. Seskok si zde užijí zrakově postižení, kvadruplegici, paraplegici, intelektuálně postižení, amputáři atd. Na příbramském letišti jsou připraveni odbavit každého. Mají zde sadu kombinéz všech velikostí, ale také postroje upravené i pro handicapované a ostatní části para-výstroje včetně lehké obuvi.   

Cessna

Obtížnější nastupování do Cessny

    

Chci absolvovat tandemový seskok, co proto musím udělat?

Prvním krokem je objednání se na čísle 724 002 001. Linka funguje denně od 8:00 – 18:00 hodin. Skáče se celoročně, avšak v závislosti na aktuálním počasí. Slevy pro handicapované nejsou, jelikož se vše odvíjí od provozních nákladů letadla, které neovlivní, zdali v něm sedí zdravý nebo handicapovaný člověk. Je dobré být na letišti min 30 minut před odletem a celá akce vám nezabere více jak 2 hodiny. Také je dobré vzít sebou váš doprovod. Co se týče samotného přikurtování a seskoku, s tím si poradí „letištní personál“, ale je dobré, když někdo pomůže s oblékáním do kombinézy, odveze vozík a následně bude s vozíkem připravený po seskoku. Jinak řečeno, zrychlí manipulaci s handicapovaným, protože nejlépe ví, co a jak konkrétní člověk potřebuje. Ale pokud nikoho nemáte, buďte bez obav. Odskákalo zde zhruba 200 handicapovaných a stává se, že i z jiných letišť odkazují lidi s postižením kvůli zkušenostem právě na příbramské letiště. Co se týče tělesné váhy, nejmenší skočila čtyřletá holčička a nejtěžší člověk vážící okolo 130 kg.

Samotný seskok

Skáče se z 4000 m. Jako modelový příklad jsme vybrali vozíčkáře. Ten je standardně před tandempilotem, resp. je za letu pod ním a jeho nohy jsou pokrčeny v kolenou (přikurtovány) za tandempilota. Přistání je tak pro pilota jednodušší než v případě zdravého člověka, který má tendenci do přistání různě zasahovat. V ideálním případě to znamená dopad do stoje a v nejhorším případě se oba „svalí“ na bok. Pokud to váš handicap dovolí je možné také na chvíli padák řídit. Otevření padáku je pozvolné, takže se nemusíte obávat nějakého trhnutí, které by vás poranilo.

Více napoví video

 

A co když se to neotevře?

Zajímala nás také bezpečnost, proto jsme si neodpustili ani tuto otázku. Zkušení tandempiloti ve zlomku sekundy vyhodnotí jakýkoliv problém. V případě, že se neotevře hlavní padák, tak jeho odhození a otevření záložního padáku je pro pilota snadná a rutinní záležitost, kterou klient a mnohdy ani přihlížející na letišti nezaregistrují. Padák je také jištěn automatikou, která vyhodnotí rychlost vůči zemi a v případě jakéhokoliv selhání sama padák otevře. Veškeré padáky podléhají pravidelným bezpečnostním kontrolám.

Článek o létání handicapovaných ve větrném tunelu v Hurricane Factory Praha  - ZDE

 

Takovéto řízení pilot svěří do vašich rukou

 

Vyhlídkový let a řízení letadla

Zjišťovali jsme i možnosti, co se týče létání. Nejjednodušší je vyhlídkový let takzvaným „dolnoplošníkem“. Dolní křídlo je zhruba v úrovni sedáku invalidního vozíku, takže nasednutí touto cestou je poměrně snadné. Vozíčkářům doporučujeme vzít si vlastní karimatku pod zadek pro přesun, kvůli protiskluzové vrstvě na křídle, přes kterou se musíte dostat do kabiny. Druhá varianta je Cessna. Zde je nasednutí omezeno nožičkou podvozkového kolečka, která vozíčkářům překáží. Ti zručnější vozíčkáři ale nasednutí do kabiny zvládnou. V případě těchto dvou letadel je možnost převzít řízení pomocí kniplu.

 

Nastupování do letadla z mechanického vozíku Celkem pohodlné přesednutí z křídla do kabiny

      

Další možností je akrobatické letadlo. Vozíčkář musí počítat se složitějším nastupováním a je nutné myslet na přikurtování (kritéria jako v případě tandemových seskoků). Vyzkoušet si ale přetížení 2G-4G je lákavá představa.

Na závěr

Toto letiště nabízí mnoho dalších možností od letů bezmotorovým kluzákem nebo historickým letadlem až po ubytování, saunu, kulečník atd. Jsou zde také nakloněni i nestandardním aktivitám v souvislosti s handicapovanými. 

Výškový seskok kvadruplegika na příbramském letišti ze 6520 m, rekord do Guinnessovy knihy - ZDE

Životní příběh tohoto handicapovaného rekordmana - ZDE

 

Autor: ret

Zdroj: skycentrum.cz

Foto a videa: Václav Švec, Šárka Mošničková a Skycentrum

Datum: 20. 1. 2015 | Zobrazeno (638x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Onkologický poradce

RSDr. Mgr. Zuzana Němčíková - psycholožka členka české onkologické společnosti - psychologické sekce, psycholožka, lektorka, podplukovnice v záloze
zuznem1@seznam.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Lodní sporty pro handicapované sportovce.

V Českých Budějovicích již delší dobu připravují podmínky vhodné pro provozování paralympijských disciplín – veslování a rychlostní paracanoistiky. Veslaři a parakanoisté zde mají k dispozici vhodné zázemí...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2022 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.