I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Rozhovor o autismu a dobrovolnictví s Mgr. Zuzanou Polákovou, DiS

Autismus je nejspíš vrozené postižení mozku. Člověk s autismem nerozumí, tomu co vidí, slyší a prožívá. Má problémy s komunikací, se soustředěním, nerozumí dění ve svém okolí. Dle nejnovějších průzkumů má autismus už každé 56. dítě. (pozn. redakce - není to tím, že by autistů přibývalo, ale tím, že se zlepšilo diagnostikování tohoto onemocnění). Jde o nevyléčitelné onemocnění, ale správným přístupem se dá s dětmi s tímto postižením pracovat, korigovat problémové chování…

  • Popište nám, v čem spočívá vaše činnost a co přesně děláte.

Jsem speciální pedagog, pracuji s lidmi s postižením jako učitelka, vychovatelka, pedagogický a osobní asistent.

  • Můžete nám prozradit více o o.s. PAS, eventuálně o dalších  aktivitách či projektech, na kterých se podílíte?

Občanské sdružení PAS jsme založili r. 2010 v Ústí nad Orlicí spolu s rodiči dětí s autismem. Snažíme se pomáhat rodinám s dětmi s autismem, s mentálním, tělesným nebo kombinovaným postižením. Pořádáme pro ně volnočasové aktivity (výlety, přednášky, setkání, dětské dny, atd). Pro rodiče s dětmi s postižením máme psychorelaxační pobyty spolu s asistenty a odborníky. Tábory jsou určené dětem s postižením spolu s asistenty. Naší prioritou je osvěta veřejnosti. Našich akcí se mohou účastnit lidé z celé ČR. Běheme měsíce chceme spustit nový web proautisty.cz.

  • Jak dlouho se dobrovolnictví věnujete? Přišlo nějaké poděkování, ocenění?

Dobrovolnictví se věnuji už 12 let, pracovala jsem v neziskovkách jako asistent dětí s autismem a s postižením na táborech, pomáhala jsem s organizováním volnočasových aktivit a výletů i jako zdravotník.Modrá je barva autismu

Byla jsem nominována na ocenění pro dobrovolníky na akci KONEP Pardubice a podruhé jsem spolu s naší organizací nominována za odborníka, člověka, který pomáhá autistům, na cenu APLA Praha APLAUS. Těší mě, že si rodiče dětí s postižením mé práce váží, rádi na naše akce chodí. 

  • Pro většinu lidí je v dnešní době priorita zajistit sebe a svou rodinu. Pomáhat někomu jinému si nedovedou představit. Navíc zadarmo. Co všechno vaše práce obnáší?

V o.s. PAS pracuji jako dobrovolník, jsem jeho předsedkyní, píšu projekty, žádosti na dotace, koordinuji asistenty. Pořádám akce. Účastním se přednášek, konferencí, osvětových akcí, komunitních plánování měst, managerských kurzů pro vedení neziskových organizací.

Snažím se o propagaci a medializaci naší organizace, píši články z akcí do novin, poskytuji rozhovory. Pobytů se účastním také jako speciální pedagog, radím rodinám jak s dětmi s postižením pracovat, pomáhám při výběru vhodné školky nebo školy sestavením individuálního plánu atp.

Tato práce mě velmi baví a naplňuje, má pro mě smysl pomáhat druhým lidem. Je třeba vymyslet jak to udělat, aby mě tato práce uživila a nemusela jsem být na úřadu práce nebo si peníze vydělat v zaměstnání s 40h pracovní dobou v jiném oboru. Bohužel situace v našem kraji je taková.

  • Předpokládám, že jste nestala dobrovolníkem ze dne na den. Jaký byl první impulz a vaše začátky?

Jako malá jsem se léčila s vadným držením těla, v pubertě jsem nosila korzet. Jezdila jsem každý rok na 8 týdnů v létě do lázní a léčeben na rehabilitace. Zde jsem se seznámila s dětmi s nejrůznějšími druhy postižení, s lidmi na vozíku po nehodách či skocích do vody. Chtěla jsem těmto lidem pomáhat, proto jsem si zvolila studium speciální pedagogiky. S autisty jsem se setkala prvně na své praxi na VŠ, kde jsem byla dobrovolníkem na táboře pro tyto děti.

  • Co by vám ve vaší práci pomohlo? Jaké jsou největší překážky?

V současné době řeším způsob, jak se alespoň na poloviční úvazek zaměstnat v našem sdružení. Chceme jeho činnost zprofesionalizovat, vybírám si lidi do týmu. Hledám člověka, který by mi pomohl při psaní velkých projektů, také účetní a  webmastera. Nejde dělat všechno sám, je třeba spolupracovat, mít každý svůj kousek.

  • Kdyby jste si mohla splnit jedno přání v souvislosti se svou prací, co by to bylo?

Mým snem je vytvořit integrační centrum pro děti s postižením, dům, ve kterém by mohli lidi s autismem bydlet (s pomocí asistentů) a pracovat, být užiteční. Takových zařízení je málo a rodiče se bojí, co bude s dětmi, až se o ně nebudou moci postarat a nezbývá jim než je dávat do velkých ústavů, ale je málo míst, kde se o děti s autismem dokáží postarat.

  • Jaké jsou vaše plány do budoucna? 

V nejbližší době bych ráda vytvořila hlídací službu, chůvu pro lidi s postižením. V našem městě vidím potřebu alternativního vzdělávání dětí v předškolním věku a na prvním stupni ZŠ, byl by fajn i nějaký Montessori klubík či dětská skupina. Mohla bych se uplatnit v doučování dětí, v poradenství a nácviku alternativní komunikace, sebeobsluhy či sociálních dovedností u dětí s autismem.

Videospot k akci Česko svítí modře vytvořil Pavel Heřmann.


 

Více o aktivitách o.s. PAS - ZDE

 

Zdroj: Zuzana Poláková

Zpracoval: ret

 

Datum: 2. 4. 2014 | Zobrazeno (2087x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Onkologický poradce

RSDr. Mgr. Zuzana Němčíková - psycholožka členka české onkologické společnosti - psychologické sekce, psycholožka, lektorka, podplukovnice v záloze
zuznem1@seznam.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Létání ve větrném tunelu pro handicapované

Zrakově postižení, amputáři, vozíčkáři, ale i lidé s intelektuálním handicapem je tu adrenalinový simulátor volného pádu ...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2021 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.