I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Paralympionik Michal Stark

Naší další VIP osobností je jeden z nejznámějších, českých paralympijských sportovců Michal Stark. Mnozí z nás si Michala vybaví v souvislosti s dlouholetým sporem ČSTPS a ČATHS. Nejsme oprávnění tuto známou causu jakkoliv komentovat, jen nutno dodat, že kvůli třenicím těchto dvou organizací byl znemožněn start několika handicapovaným sportovcům na letní paralympiádě v Pekingu. Handicapovaný cyklista Michal Stark byl v té době nejvíce mediálně sledovaným sportovcem, kterého tento spor zasáhl.

Michal Stark jako člověk

Paralympionik Michal StarkPři prvním setkání s Michalem poznáte, že je to i vzhledem ke své úspěšné sportovní historii obyčejný, skromný a stále usměvavý muž, který si na nic nehraje a nedělá ze sebe žádnou hvězdu.

Michal žije od dětství s nadkolenní amputací. Většinu lidí a to nejenom zdravých, napadne při setkání s handicapovaným člověkem otázka – jak se ti to vlastně stalo? V tomto případě šlo o nevinnou hru malých kluků, která skončila pod koly kamionu a vážným úrazem na obou nohách, tehdy 6,5 letého Michala. Kvůli následné infekci v levé (více poškozené noze) musel Michal prodělat několik dalších operací, kdy mu byla zraněná noha postupně zkracována, až po konečný nadkolenní pahýl.

Dítě vs. handicap

V barvách týmu Dukly Praha na MS MontechiariNa otázku, jak úraz s trvalými následky zasáhl tvoje dětství, odpověděl Michal s úsměvem. Cituji – jako rodilý Pražák - Libeňák jsem vyrůstal v trošku drsnějším prostředí. Proto netrvalo dlouho a dělal jsem „skopičiny“ s ostatními kluky. A škola? Tam jsem měl protekci mezi těmi staršími a silnějšími, kteří nade mnou drželi ochrannou ruku. S úsměvem také vzpomíná na dobu, kdy ½ roku po jeho nehodě nechodil do školy a navštívit ho přišla do jejich malého bytu celá třída… V té době ho podrželi spolužáci, kamarádi, ale i paní učitelka, která ho chodila domů pravidelně doučovat.

Motivace

Motivátorem byl jeho ošetřující lékař, shodou okolností „amputář“. Chlap jako hora, mu svým hromovým, ale dobráckým hlasem vysvětlil, že i se svým handicapem dělá několikahodinové operace a že vlastně o nic nejde. Proto k němu také malý Michal vzhlížel jako k velkému vzoru.

Michal Stark sportovec

Jeho sportovní kariéra začala sice po úraze, zato již v 9. letech. V té době navštěvoval jediný podnik u nás, kde vyráběli protézy. Zde se také seznámil s průkopníkem sportu handicapovaných p. Pauerem, který ho vzal do Harachova na soustředění lyžařů s handicapem. Michal byl později v tomto sportu velmi úspěšný. Stal se mnohonásobným mistrem republiky, vítězem Alpského poháru a reprezentoval nás např. na POH v Lillehameru.

Michalova lyžařská kariéraCyklistika, které později zcela propadl, byla nejprve doplňkovým sportem k jeho lyžování. Zpočátku oba sporty kombinoval, postupem času však převládla cyklistika silniční, dráhová, ale i horská kola. Silniční a dráhové cyklistice se později začal naplno věnovat. Pokud bychom měli jmenovat všechny jeho úspěchy v tomto sportu, dalo by to na samostatný článek. Mezi ty nejvýraznější patří titul mistra světa v časovce, tituly mistra Evropy, bronzová medaile z paralympiády v Sydney a více než dvě desítky dalších cenných medailí z velkých závodů.

Vždy vítězemMichal je také bezesporu jedním nejpilnějších handicapovaných sportovců na světě. Díky své sportovní historii má v současné době za sebou šest paralympiád a na další se chystá. 

Aktivity

Jednou z jeho hlavních aktivit je pomoc dětem, které neměli v životě tolik štěstí a jsou závislé na pomoci jiných lidí. Aktivně pracuje na projektu SEN - Občanského sdružení ANO, ANO, který pomáhá vyplnit sny sociálně znevýhodněných dětí v oblasti rozvíjení jejich talentu, vzdělání a zvýšení jejich sebevědomí.

Michal s dcerouŽivot bez handicapu

Michal je šťastně ženatý a má děti. Nikdy se moc nezabýval otázkami coby – kdyby. Po jeho úrazu v dětství se velmi rychle zapojil do běžného života. Proto také potvrdil, že by jeho život měl zhruba stejný průběh, jako kdyby byl zdravý a s největší pravděpodobností by se věnoval sportu a rodině.

Na závěr

Ptali jsme se Michala, jestli ho jeho handicap nějak výrazně omezuje v životě, nebo v souvislosti s jeho rodinným životem a podobně. Michal s úsměvem odpověděl. Vůbec. Jediné co mi v životě chybí a co by chtěl, pokud bych vlastnil „Arabelin prsten“, byť je to pro každého zdravého člověka běžná věc, vzít na sebe tepláky a jít si zaběhat.

 www.michalstark.cz

Časovka Na dráze
S trenérem Viktorem Zapletalem a mechanikem Milanem Kvasničkou MS Manchester

 

 Autor: ret

Datum: 17. 1. 2013 | Zobrazeno (832x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

 

Vítek

Vítek - nadějný spisovatelmladý nadějný spisovatel
Aspergerův syndrom, IQ 133
Blog Vítka

Aktuální rozhovor:

Paralympionik a fotograf Jan Povýšil

Další osobností, kterou vám chceme představit je vozíčkář, dlouholetý reprezentant v plavání a jeden z našich medailově nejúspěšnějších paralympioniků Honza Povýšil...

více »
Adrenalin pro handicapované na letišti Příbram

Máte handicap a chcete si vyzkoušet tandemový seskok padákem, řízení letadla, let v akrobatickém či bezmotorovém letadle, nebo si užít vyhlídkový let?

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi společnosti D.I.SEVEN FACILITY za vřelou podporu!

D.I.SEVEN FACILITY s.r.o.

D.I.SEVEN FACILITY
Facility management,
Property management,
Energy management
Náhradní plnění

D.I.SEVEN, a.s.

D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.
Domov Fauny Domov Fauny
Útulek nejen
pro psy a zraněná zvířata

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2017 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.