V kategoriích níže naleznete články naší redakce.
Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.
Najděte si lepší práci!.
Přečtěte si nejnovější článek.
Přečtěte si články bloggerů.
Příjemnou zábavu!
I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...
V kategoriích níže naleznete články naší redakce.
Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.
Najděte si lepší práci!.
Přečtěte si nejnovější článek.
Přečtěte si články bloggerů.
Příjemnou zábavu!
Naší další VIP osobností je jeden z nejznámějších, českých paralympijských sportovců Michal Stark. Mnozí z nás si Michala vybaví v souvislosti s dlouholetým sporem ČSTPS a ČATHS. Nejsme oprávnění tuto známou causu jakkoliv komentovat, jen nutno dodat, že kvůli třenicím těchto dvou organizací byl znemožněn start několika handicapovaným sportovcům na letní paralympiádě v Pekingu. Handicapovaný cyklista Michal Stark byl v té době nejvíce mediálně sledovaným sportovcem, kterého tento spor zasáhl.
Při prvním setkání s Michalem poznáte, že je to i vzhledem ke své úspěšné sportovní historii obyčejný, skromný a stále usměvavý muž, který si na nic nehraje a nedělá ze sebe žádnou hvězdu.
Michal žije od dětství s nadkolenní amputací. Většinu lidí a to nejenom zdravých, napadne při setkání s handicapovaným člověkem otázka – jak se ti to vlastně stalo? V tomto případě šlo o nevinnou hru malých kluků, která skončila pod koly kamionu a vážným úrazem na obou nohách, tehdy 6,5 letého Michala. Kvůli následné infekci v levé (více poškozené noze) musel Michal prodělat několik dalších operací, kdy mu byla zraněná noha postupně zkracována, až po konečný nadkolenní pahýl.
Na otázku, jak úraz s trvalými následky zasáhl tvoje dětství, odpověděl Michal s úsměvem. Cituji – jako rodilý Pražák - Libeňák jsem vyrůstal v trošku drsnějším prostředí. Proto netrvalo dlouho a dělal jsem „skopičiny“ s ostatními kluky. A škola? Tam jsem měl protekci mezi těmi staršími a silnějšími, kteří nade mnou drželi ochrannou ruku. S úsměvem také vzpomíná na dobu, kdy ½ roku po jeho nehodě nechodil do školy a navštívit ho přišla do jejich malého bytu celá třída… V té době ho podrželi spolužáci, kamarádi, ale i paní učitelka, která ho chodila domů pravidelně doučovat.
Motivátorem byl jeho ošetřující lékař, shodou okolností „amputář“. Chlap jako hora, mu svým hromovým, ale dobráckým hlasem vysvětlil, že i se svým handicapem dělá několikahodinové operace a že vlastně o nic nejde. Proto k němu také malý Michal vzhlížel jako k velkému vzoru.
Jeho sportovní kariéra začala sice po úraze, zato již v 9. letech. V té době navštěvoval jediný podnik u nás, kde vyráběli protézy. Zde se také seznámil s průkopníkem sportu handicapovaných p. Pauerem, který ho vzal do Harachova na soustředění lyžařů s handicapem. Michal byl později v tomto sportu velmi úspěšný. Stal se mnohonásobným mistrem republiky, vítězem Alpského poháru a reprezentoval nás např. na POH v Lillehameru.
Cyklistika, které později zcela propadl, byla nejprve doplňkovým sportem k jeho lyžování. Zpočátku oba sporty kombinoval, postupem času však převládla cyklistika silniční, dráhová, ale i horská kola. Silniční a dráhové cyklistice se později začal naplno věnovat. Pokud bychom měli jmenovat všechny jeho úspěchy v tomto sportu, dalo by to na samostatný článek. Mezi ty nejvýraznější patří titul mistra světa v časovce, tituly mistra Evropy, bronzová medaile z paralympiády v Sydney a více než dvě desítky dalších cenných medailí z velkých závodů.
Michal je také bezesporu jedním z nejpilnějších handicapovaných sportovců na světě. Díky své sportovní historii má v současné době za sebou šest paralympiád a na další se chystá.
Jednou z jeho hlavních aktivit je pomoc dětem, které neměli v životě tolik štěstí a jsou závislé na pomoci jiných lidí. Aktivně pracuje na projektu SEN - Občanského sdružení ANO, ANO, který pomáhá vyplnit sny sociálně znevýhodněných dětí v oblasti rozvíjení jejich talentu, vzdělání a zvýšení jejich sebevědomí.
Michal je šťastně ženatý a má děti. Nikdy se moc nezabýval otázkami coby – kdyby. Po jeho úrazu v dětství se velmi rychle zapojil do běžného života. Proto také potvrdil, že by jeho život měl zhruba stejný průběh, jako kdyby byl zdravý a s největší pravděpodobností by se věnoval sportu a rodině.
Ptali jsme se Michala, jestli ho jeho handicap nějak výrazně omezuje v životě, nebo v souvislosti s jeho rodinným životem a podobně. Michal s úsměvem odpověděl. Vůbec. Jediné co mi v životě chybí a co by chtěl, pokud bych vlastnil „Arabelin prsten“, byť je to pro každého zdravého člověka běžná věc, vzít na sebe tepláky a jít si zaběhat.
Autor: ret
Datum: 17. 1. 2013 | Zobrazeno (1313x) | Autor: Redakce
Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.
vzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz
Aktuální rozhovor:
Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...
více »
Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY |
Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN |
Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE |
Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...
Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt
Copyright 2024 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.