I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Paralympionik Michal Stark

Naší další VIP osobností je jeden z nejznámějších, českých paralympijských sportovců Michal Stark. Mnozí z nás si Michala vybaví v souvislosti s dlouholetým sporem ČSTPS a ČATHS. Nejsme oprávnění tuto známou causu jakkoliv komentovat, jen nutno dodat, že kvůli třenicím těchto dvou organizací byl znemožněn start několika handicapovaným sportovcům na letní paralympiádě v Pekingu. Handicapovaný cyklista Michal Stark byl v té době nejvíce mediálně sledovaným sportovcem, kterého tento spor zasáhl.

Michal Stark jako člověk

Paralympionik Michal StarkPři prvním setkání s Michalem poznáte, že je to i vzhledem ke své úspěšné sportovní historii obyčejný, skromný a stále usměvavý muž, který si na nic nehraje a nedělá ze sebe žádnou hvězdu.

Michal žije od dětství s nadkolenní amputací. Většinu lidí a to nejenom zdravých, napadne při setkání s handicapovaným člověkem otázka – jak se ti to vlastně stalo? V tomto případě šlo o nevinnou hru malých kluků, která skončila pod koly kamionu a vážným úrazem na obou nohách, tehdy 6,5 letého Michala. Kvůli následné infekci v levé (více poškozené noze) musel Michal prodělat několik dalších operací, kdy mu byla zraněná noha postupně zkracována, až po konečný nadkolenní pahýl.

Dítě vs. handicap

V barvách týmu Dukly Praha na MS MontechiariNa otázku, jak úraz s trvalými následky zasáhl tvoje dětství, odpověděl Michal s úsměvem. Cituji – jako rodilý Pražák - Libeňák jsem vyrůstal v trošku drsnějším prostředí. Proto netrvalo dlouho a dělal jsem „skopičiny“ s ostatními kluky. A škola? Tam jsem měl protekci mezi těmi staršími a silnějšími, kteří nade mnou drželi ochrannou ruku. S úsměvem také vzpomíná na dobu, kdy ½ roku po jeho nehodě nechodil do školy a navštívit ho přišla do jejich malého bytu celá třída… V té době ho podrželi spolužáci, kamarádi, ale i paní učitelka, která ho chodila domů pravidelně doučovat.

Motivace

Motivátorem byl jeho ošetřující lékař, shodou okolností „amputář“. Chlap jako hora, mu svým hromovým, ale dobráckým hlasem vysvětlil, že i se svým handicapem dělá několikahodinové operace a že vlastně o nic nejde. Proto k němu také malý Michal vzhlížel jako k velkému vzoru.

Michal Stark sportovec

Jeho sportovní kariéra začala sice po úraze, zato již v 9. letech. V té době navštěvoval jediný podnik u nás, kde vyráběli protézy. Zde se také seznámil s průkopníkem sportu handicapovaných p. Pauerem, který ho vzal do Harachova na soustředění lyžařů s handicapem. Michal byl později v tomto sportu velmi úspěšný. Stal se mnohonásobným mistrem republiky, vítězem Alpského poháru a reprezentoval nás např. na POH v Lillehameru.

Michalova lyžařská kariéraCyklistika, které později zcela propadl, byla nejprve doplňkovým sportem k jeho lyžování. Zpočátku oba sporty kombinoval, postupem času však převládla cyklistika silniční, dráhová, ale i horská kola. Silniční a dráhové cyklistice se později začal naplno věnovat. Pokud bychom měli jmenovat všechny jeho úspěchy v tomto sportu, dalo by to na samostatný článek. Mezi ty nejvýraznější patří titul mistra světa v časovce, tituly mistra Evropy, bronzová medaile z paralympiády v Sydney a více než dvě desítky dalších cenných medailí z velkých závodů.

Vždy vítězemMichal je také bezesporu jedním nejpilnějších handicapovaných sportovců na světě. Díky své sportovní historii má v současné době za sebou šest paralympiád a na další se chystá. 

Aktivity

Jednou z jeho hlavních aktivit je pomoc dětem, které neměli v životě tolik štěstí a jsou závislé na pomoci jiných lidí. Aktivně pracuje na projektu SEN - Občanského sdružení ANO, ANO, který pomáhá vyplnit sny sociálně znevýhodněných dětí v oblasti rozvíjení jejich talentu, vzdělání a zvýšení jejich sebevědomí.

Michal s dcerouŽivot bez handicapu

Michal je šťastně ženatý a má děti. Nikdy se moc nezabýval otázkami coby – kdyby. Po jeho úrazu v dětství se velmi rychle zapojil do běžného života. Proto také potvrdil, že by jeho život měl zhruba stejný průběh, jako kdyby byl zdravý a s největší pravděpodobností by se věnoval sportu a rodině.

Na závěr

Ptali jsme se Michala, jestli ho jeho handicap nějak výrazně omezuje v životě, nebo v souvislosti s jeho rodinným životem a podobně. Michal s úsměvem odpověděl. Vůbec. Jediné co mi v životě chybí a co by chtěl, pokud bych vlastnil „Arabelin prsten“, byť je to pro každého zdravého člověka běžná věc, vzít na sebe tepláky a jít si zaběhat.

 www.michalstark.cz

Časovka Na dráze
S trenérem Viktorem Zapletalem a mechanikem Milanem Kvasničkou MS Manchester

 

 Autor: ret

Datum: 17. 1. 2013 | Zobrazeno (1291x) | Autor: Redakce



Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Audiokniha - Ivo Koblasa

Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...

více »
Nabízíme ubytování ve 2 bezbariérových objektech

Ubytování je na adrese...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2024 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.