I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Dětství s vrozenou vadou aneb Jakub Trefný naše paralympijská naděje

Mnoho lidí žije s handicapem následkem úrazu či onemocnění a má ve své paměti život bez zdravotního omezení. Kuba bohužel to štěstí žít alespoň nepatrnou část svého života bez handicapu neměl.

V minulosti jsme již o úspěšných paralympionicích a jejich handicapech informovali. Psali jsme i o tom, co všechno vzdor  svým postižením dokázali. Jakub je vzhledem ke svým 13 letům teprve na začátku cesty. Náš portál vám přináší jeho příběh i z pohledu rodičů.

Jakub s tátou a jeho cyklistické začátkyDiagnóza

Kuba se narodil s vrozenou vývojovou vadou levé dolní končetiny. Její celkový zkrat je cca 40cm. Levé chodidlo tak dosahuje na úroveň kolene jeho nohy zdravé. Dle klasifikace, která obsahuje 10 stupňů hodnocení zmíněné vady, má Jakub hodnocení 2-3. Od narození je sledován na ortopedii pro kongenitální pakloub femuru. Celkem podstoupil sedmnáct velice závažných operačních výkonů včetně pokusu o prolongaci - prodloužení stehenní kosti. Bohužel bez úspěchu. Jeho kyčelní kloub je vyvinutý, délka femuru - stehenní kosti - je cca 5 cm, pakloub umožňuje pouze částečný pohyb končetiny. Vzhledem k chybějícím vazům je koleno velmi nestabilní. Všechny tyto skutečnosti zhoršují možnosti protézování.

Rodiče

Jelikož bylo Kubovi v době našeho rozhovoru 13 let, účastnili se naší schůzky i jeho rodiče. Je asi zbytečné popisovat to, co si rodič prožije při zjištění, že jeho ratolest má vrozenou vadu. Můj osobní dojem z celého setkání je, že toto vše rodinu stmelilo a na Kubovi je vidět, že má své rodiče rád. Jestli si někdo myslí, že je kvůli svému handicapu jakkoliv rozmazlován, opak je pravdou. Samozřejmě rodičovskou lásku dostává naplno, ale současně je připravován i na tvrdou realitu života.

S rodiči na dovolené Máma Lenka doprovází Jakuba na závodech
S rodinou a kamarádem na výletě Kuba ornitolog

Dětství a škola

O mnoha náročných operacích, které musel Kuba v raném dětství absolvovat, jsme se již zmínili. I tak je úplně normální kluk s normálními zájmy a slušným  prospěchem. Školu prostě zvládá jako kdokoli jiný. Přesto ji musel změnit. Ne však kvůli svému handicapu, ale kvůli handicapu paní učitelky. Kuba totiž nezapadal do její vize „třídy dokonalých dětí“. Občas totiž svou berličkou někoho šťouchl, jindy si život zjednodušil tím, že zhasnul vypínač pomocí berle, prostě věci, které běžně kluci v jeho věku dělají. Tyto malichernosti byly startérem k tomu, aby si na něj paní učitelka zasedla. Rodiče se proto rozhodli školu změnit. To se časem ukázalo jako správné řešení. Narazili zde na úplný opak pedagoga, který je také následně nasměroval ke Kubovým sportovním aktivitám.

 

Na trampolíně S kamarádem
První šlápnutí Jakub s kamarádem

Sport

Věci, které jsou pro zdravého člověka naprosto běžné, bývají pro člověka s handicapem mnohdy obtížnější, než by se zdálo. Ne však nemožné či neuskutečnitelné. Občas je nutné něco přizpůsobit, aby i handicapovaný člověk mohl dělat běžné věci, jako je např. jízda na kole. Mnozí si řeknou, co je na tom? Ježek, Stark, Diepodová - všichni jezdí bez nohy. Jenže ten, kdo je po úraze, s největší pravděpodobností na kole jako zdravý už  jezdil. Kuba to má o to těžší, že se vzhledem k vrozenému handicapu naučil jezdit na kole teprve před půldruhým rokem. 

Zatímco výše jmenovaní závodí zejména na silnici, Kuba si vybral horská kola, což je technicky mnohem náročnější. O to pozoruhodnější je, že se právě pro tuto disciplínu rozhodl. Jeho cyklistický vzor není nikdo jiný než nejúspěšnější paralympijský cyklista všech dob Jiří Ježek.

Jakub na lezecké stěně
Kuba při minigolfu V lanovém parku

Sportovních koníčků má Kuba hodně, cyklistika je ale v této chvíli prioritou. Společně se svými rodiči pracuje nejen na technice jízdy a tréninku, ale připravuje se i na závody v zahraničí. Zde ho čeká opravdová konkurence. Bude muset přidat ve všech směrech: v tréninku, i ve financích. V rámci rozšíření Kubových „cyklistických obzorů“ je v plánu i pořízení silničního závodního speciálu, což je nemalá investice.

Právě na podporu sportovních aktivit, které bezpochyby zlepší kvalitu jeho života, bylo založeno konto.

Jakuba můžete podpořit na tomto speciálně zřízeném účtu:

„S Jakubem na kole“, číslo: 258888924/0300

(vedeném u ČSOB, SME Praha - Na Příkopě, 110 00, Praha 1)

 

 Za náš portál nezbývá než tomuto mladému sportovci popřát mnoho štěstí a sportovních úspěchů.

 

Autor: ret

Foto: Michal Trefný, Lenka Trefná

Datum: 10. 5. 2013 | Zobrazeno (1087x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Audiokniha - Ivo Koblasa

Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...

více »
Adrenalin pro handicapované na letišti Příbram

Máte handicap a chcete si vyzkoušet tandemový seskok padákem, řízení letadla, let v akrobatickém či bezmotorovém letadle, nebo si užít vyhlídkový let?

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2024 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.