I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Kurz rozvoje vnímání - aktivace pasivních oblastí mozku

Jmenuji se Táňa, Taťána Karovina. Je mi 40 let. Pocházím z Běloruska. Do ČR jsem přijela v roce 2003.

Vědci říkají, že mozek je aktivní na pouhých  2-16%. Cesta mého života mne přivedla k metodě - aktivizace pasivních oblastí mozku bez hypnózy a léků. Jak? Hrou. Takže pokud si rádi hrajete, máte šance zvětšit svá procenta aktivních oblastí mozku. Nebyla bych si tak jista v tom co říkám a co dělám, kdybych neměla nevidomé od narození a podobně handicapované za své žáky.

Příklad s dospělým  

Jenoho z mých žáků, jsem v nedávné době osobně navštívila. Většinou cvičíme přes Skype, ale nemůžu bez osobních schůzek. Povídali jsme si a připomínali, jak to bylo na začátku v prosinci 2012. V té době mi poprvé řekl o tom, že s obrovskou bolestí zjistil, že ztrácí sluch. Tak bojoval a našel kurz rozvoje vnímání. Slepý a hluchý 62letý roker, učitel muziky v důchodu, kterému častěji a častěji selhává paměť – velice smutná situace, které by se dalo říct staří. Ale on je BOREC! Mohl by zůstat doma, litovat sám sebe a nadávat na osud, na vidomé, na slyšící, na mladé,… Na začátku si pamatoval dva předměty, se kterými jsme cvičili. Když jsem přidávala třetí, bylo to s obtížemi. On ví, že zapomněl a já jak můžu, vytvářím lákadla pro mozek, aby se snažil vzpomenout. Během času se situace napravila a já jsem bezlítostně dávala víc a víc předmětů. Tonymu to nevadilo, ale já jsem čekala jestli i on sám zaznamená změny. Nedávno mi řekl, že dřív se několikrát vracel domů, aby zkontroloval, jestli zamkl. Teď se nevrátí, protože ví, pamatuje si, že ano.

Práce s nevidomými dětmi

S dětmi se pracuje ještě lépe. Ony se lépe dokáží naladit na hru, což někteří dospělí nedokáží vůbec. Proto se také převážně zaměřuji na nevidomé a slabozraké děti. Ale aktivace pasivních oblastí mozku má mnohem širší horizont.

Moji kolegové v Rusku cvičí s dětmi nemocnými dětskou mozkovou obrnou a také s dospělými po úrazech hlavy. Všude tam, kde je zapotřebí zvýšit mozkovou aktivitu.

Jak probíhá školeni - cvičení  

Nejdůležitější bod – rozhovor před začátkem. Musíme se domluvit na tom, že celý skutečný život zůstal venku. Tady se hraje. Domlouváme se, že žák se bude snažit neříkat: „To není možné".  Toto je nejdůležitější. 

V cvičeních pro děti jsou tři základní varianty:

  1. První den – individuální hodina. Zpravidla toto stačí na aktivaci, ale často se stává, že po několika dnech se objevuje zhoršení, proto je za týden druhá hodina – opakování. Po tom dávám instrukce, jak se rodiče mají chovat, co dělat a jak cvičit, aby se návyk rozvíjel. 
  2. Po první variantě, pokud jsou rodiče zaneprázdnění a nemohou kvalitně a v klidu cvičit s dítětem, dělám to já. Tento kurz trvá 10 týdnů - jedno cvičení týdně. 
  3. Pokud stav dítěte vyžaduje zvláštní přístup, vytvářím speciální program, podle kterého pracujeme. 

Závěr

Mnozí nevidomí myslí, že apatie k nim patří  jako hůl. Apatičtí občas bývají všichni. Ale jestli člověk dokáže milovat zpěv ptáků, které nevidí, milovat teplé sluníčko, čerstvý vítr, vlhko mlhy, jestli sleduje tenis a hokej, tak bojuje a apatie nemá šanci.

Vrátím se na chvíli k Tonymu. On má sen – „podívat se“ na větrný mlýn. Mám v plánu mu toto přání splnit a odvést ho k nějakému. Bohužel nevím, zdali je nějaký větrný mlýn poblíž Brna. Pokud by někdo věděl a poradil, budeme vděčni.

 

Kontakt:

Táňa Karovina  tel: +420 732 632 664

www: karovina.cz

Cvičíme v Praze, U Trojice 1042/2, Praha, 150 00
"Krokodýl" 

 

 

Zdroj: karovina.cz

Zpracoval: ret

Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Multidisciplinární podpora rodin dětí s hendikepem

Máte dítě, které je handicapované a hledáte další možnosti? Potřebujete zkontrolovat, zda jste využily všech možností sociálních dávek? Hledáte nové způsoby péče o své dítě? POMŮŽEME VÁM NAJÍT SPRÁVNOU CESTU...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2023 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.