I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Trendy v implantaci kardiostimulátorů

V České republice se podle odborníků ročně implantuje na 10 000 kardiostimulátorů a zhruba 5000 pacientů potřebuje zavedení defibrilátoru. Komplexní kardiocentrum AGEL v naší nemocnici v Třinci-Podlesí je v rámci republiky špičkou v péči o lidské srdce a jeho choroby. Implantují zde nejmodernější přístroje, které zásadně zvyšují šanci na plnohodnotný život s onemocněním srdce.

Ještě v 50. letech minulého století se nemocným implantovaly kardiostimulátory, které byly velké jako hokejový puk, a pacientovi se zaváděly během velké operace s otevřením hrudníku. Baterie vydržela jen krátkou dobu. Dnes toto zařízení váží jen pár desítek gramů, do těla jej kardiologové zavádějí žilou (bez nutnosti otevřít hrudní koš) a řídí je stále modernější softwarové vybavení. Pacienti s kardiologickými implantáty tak mohou ve většině případů žít tak, jako lidé zdraví, mohou pracovat i cestovat. „Kardiostimulátory dnes vydrží výrazně déle, i více než deset let, dokáží stimulovat a číst signál z více srdečních oddílů. U nás implantujeme také přístroje, které umí kromě stimulace srdce rozpoznat a ukončit rychlé, život ohrožující arytmie (implantabilní kardioverter-defibrilátory). V poslední době lze implantovat i kardiostimulátor bez stimulačních elektrod, který funguje jako jeden celek zavedený do srdce. Rozvíjí se také tzv. fyziologická kardiostimulace, kdy jsou stimulační elektrody umisťovány do oblasti převodního systému srdečního, což jsou cesty v srdci, po kterých se přirozeně vede elektrická aktivita, něco jako „kabely“. Při takové stimulaci pak zůstává aktivace srdce přirozená, stejná jako u zdravého srdce,“ říká k nejnovějším trendům implantologie MUDr. Bogdan Szmek, lékař elektrofyziologie kardiologického oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

Slabost, závratě, dušnost, ale i poruchy vědomí při pomalém tepu či rychlé arytmie, na které nelze bez kardiostimulátoru nasadit dostatečnou dávku léků – to je většinou profil typického pacienta, se kterým se specialista implantolog setkává. „Někdy dostane přístroj pacient i s minimem potíží, z důvodu ohrožení života (prognosticky). Pacient, který má důvod ke kardiostimulaci, bez ohledu na věk, kardiostimulátor většinou dostává, nicméně velmi mladí pacienti, kteří dříve tradičně byli stimulování a je u nich prokázána reflexní (nervově zprostředkovaná) příčina pomalého rytmu, se mají dnes možnost voperování kardiostimulátoru úplně vyhnout, podstoupí tzv. kardioneuroablaci, kdy pomocí katetru odstraňujeme v srdci zakončení nervů, které zodpovídají za tuto poruchu,“ vysvětluje MUDr. Szmek.

 Foto sál ELFYZ

Třinečtí kardiologové mají dnes možnost kontrolovat své pacienty i na dálku. Díky telemedicíně vědí přesně, jak na tom jsou. „Takový přístroj parametry sám změří a odešle ke kontrole, je nám také schopen odesílat upozornění na rychle se měnící parametry, které mohou předznamenávat zhoršení stavu pacienta nebo funkce přístroje a lékař tak na ně může reagovat rychleji,“ vyjmenovává výhody telemedicíny doktor Szmek a přidává i vizi svého oboru do budoucna. „Vyvíjí se novější typy bezelektrodových kardiostimulátorů (současně běžně implantované typy přístrojů umí stimulovat pouze komory a jsou tak vhodné pouze pro některé pacienty). Slibná je i fyziologická kardiostimulace, věřím, že do budoucna ji budeme v Třinci-Podlesí nabízet většině našich pacientů,“ říká MUDr. Bogdan Szmek.

 

 

Zdroj: Tiskový odbor skupiny AGEL

Aneta Lednová  

Datum: 3. 10. 2023 | Zobrazeno (53x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Roman Lupoměský se celoživotně angažuje v oblasti sluchově postižených

S organizací Neslyšící s nadějí redakčně spolupracujeme již několik let. Její ředitel pan Roman Lupoměský je náš stálý dopisovatel. Pana Lupoměského jsme zařadili mezi naše osobnosti a požádali o rozhovor....

více »
7th Czech Para Badminton Open 2024

S potěšením Vám oznamujeme, že Czech Para Badminton Open se příští rok vrátí...---- We are pleased to announce that the Czech Para Badminton Open will return next year ...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2023 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.