I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Planými neštovicemi trpí zhruba 50 tisíc děti ročně

Plané neštovice se řadí mezi takzvané běžné dětské nemoci. Epidemie probíhají v cyklech nejčastěji koncem zimy a začátkem jara. Největší pravděpodobnost nákazy je samozřejmě v dětských kolektivech. Jedinou, a pediatry doporučovanou metodou prevence, je vakcinace, která se provádí od devíti měsíců věku dítěte.

Virus planých neštovic je přenášen kapénkami, aerosolem či přímým kontaktem. Největší pravděpodobnost nákazy je samozřejmě v dětských kolektivech. „Ročně bývá v České republice hlášeno zhruba 50 tisíc případů onemocnění. K většině případů dochází do deseti let věku dítěte, více než 95% dospělé populace je vůči viru imunní. Virus u vnímavých jedinců v okolí nakaženého dítěte způsobuje téměř vždy onemocnění a chránit se lze pouze očkováním, které probíhá ve dvou dávkách v odstupu minimálně šesti týdnů. Vakcína je velmi účinná, v dospělosti zároveň brání výsevu pásového oparu. Navíc na vakcínu přispívají zdravotní pojišťovny svými benefitními programy,vysvětluje primářka Dětského a novorozeneckého oddělení MUDr. Michaela Syrovátková.

Plané neštovice většinou nebývají pro děti závažné onemocnění. Virus vstupuje do organismu sliznicí v nosohltanu a u vnímavých jedinců způsobuje téměř vždy onemocnění.  Jeho inkubační doba se pohybuje mezi 10-21 dny, kdy infekčnost (možnost nákazy dalších jedinců) začíná 1-2 dny před výsevem charakteristických kožních lézí. Do přeměny všech lézí v krusty zůstává dítko v izolaci.

„Neštovice poznáte tak, že začínají jako malé červené papulky, které se rychle mění ve vezikulky s čirou tekutinou, které postupně praskají a následně se hojí krustou. Léze jsou silně svědivé. Běžně se léze vyskytují na víčkách či na sliznicích. Nejčastěji začínají postupným výsevem svědivého vezikulárního exantému, který začíná ve vlasaté části hlavy a postupně se šíří na trup a končetiny, v úvodních 3-4 dnech bývá provázen horečkou a slabostí. Krusty se většinou hojí do 7 dnů od prvního výsevu. Onemocnění může provázet zvětšení mízních uzlin. Některé děti mají jen několik lézí, které mohou uniknout diagnose. Nekomplikované neštovice se léčí pouze symptomaticky tzn. nesteroidní antipyretika, antihistaminika a lokální desinfekce,popisujeMUDr. Michaela Syrovátková.

Primářka dětského oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Michaela Syrovátková vyšetřuje chlapce s planými neštovicemiPlané neštovice lze většinou zvládnout doma bez nutnosti návštěvy pediatra. Při léčbě byste se měli vyvarovat podávání tzv. tekutého pudru a jiných neprodyšných mastí, pod nimiž dochází nejčastěji k druhotné bakteriální infekci a hnisání lézí. Dojde-li však k sekundární superinfekci lézí a přetrvávají-li horečky, je vhodné se poradit se svým pediatrem na dalším léčebném postupu. Na pediatra je dobré se také obrátit v případě, kdy se jedná o imunitně oslabené dítě s chronickým kožním onemocněním.

Ve většině případů je průběh planých neštovic u dětí lehký. V některých případech však může dojít také ke zhoršení průběhu a trvalým následkům. „U dětí s kožním onemocněním mohou poruchy pigmentace kůže přetrvávat po řadu týdnů, vzácně zůstávají jizvy. Vyjímečně může docházet k postižení parenchymových orgánů, krvácivým projevům, tzv. progresivní varicella, jejímž hlavním projevem bývá bolest břicha a krvácivé kožní projevy. Riziko těžkého průběhu je vyšší u novorozenců, dospívajících, dospělých a těhotných žen,uvádí primářkaMUDr. Michaela Syrovátková a zároveň dodává, že po prodělaném onemocnění virus u každého jedince perzistuje v senzorických gangliích, odkud může být v pozdějším věku reaktivován a způsobit pásový opar.

 

Zdroj - Agel.cz

 

 

 

 

 

 

Datum: 3. 6. 2022 | Zobrazeno (72x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Vyzkoušejte zdarma handbike ...

Máte omezenou hybnost dolních končetin, jste qvadruplegik, spastik a momentálně nevíte jestli vás zrovna tento sport chytne?

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2023 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.