I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

S podporou NADACE AGEL si Otík užívá v novém vozíku aktivní život

Školák Oto z Prostějovska je velkým milovníkem sledge-hokeje, který je stále jeho motorem. Jako správný sportovec se snaží, s pomocí své rodiny, zdolávat nelehké překážky, které mu život klade do cesty. Od narození bojuje s obtížemi dětské mozkové obrny, epilepsií či autismem. Ani jedno mu však nebrání v tom, aby se věnoval svým zálibám, a od letošního jara mu v tom pomáhá i aktivní mechanický vozík Quickie Xenon2 FF. Nezisková organizace NADACE AGEL přispěla rodině Oty na jeho pořízení částkou 20 tisíc korun.

Patnáctiletý Oto osmým rokem chodí do 15 kilometrů vzdálené základní školy v Hněvotíně, kam ho denně vozí rodiče. Vzhledem ke svému postižení se pohybuje převážně na vozíku, ve velice omezené míře, když je v dobré fyzické kondici, ujde s chodítkem pár metrů. „Není jednoduché Otíka vytáhnout z domova ven, za sportem, za lidmi, do školy a podobně. I přes Otíkovu tendenci k uzavřenosti a pasivitě se snažíme o vyvážený život, aby se mu dostávalo přátel, pohybu, čerstvého vzduchu a zábavy. To všechno zlepšuje jeho psychiku a sebevědomí,“ říká jeho maminka Milada.

Otík zkrátka žije aktivně a usnadnit mu to má speciální aktivní mechanický vozík s co nejsnadnější manipulací. V květnu se podařilo rodině, s přispěním NADACE AGEL,vybrat požadovanou částku a vytouženou kompenzační pomůcku bojovníkovi z Charvátů pořídit. Vozík má skvělé jízdní vlastnosti, je velice lehký a snadno složitelný, což Oto i jeho rodiče oceňují při každodenních činnostech. Kromě školní docházky dojíždí pravidelně z domova do 10 kilometrů vzdálené Olomouce k lékařům, na rehabilitace, na úřady i za sportem. „Otíka vedeme stále více k sebeobslužnosti a snažíme se o usnadnění pohybu. Z těchto důvodů jsme potřebovali velmi lehký vozík,“ vysvětluje paní Milada.

Vysoká pořizovací cena aktivního mechanického vozíku ve výši 132 tisíc korun (50 tisíc hradila pojišťovna) byla nad možnosti rodinného rozpočtu, proto se rodiče obrátili na NADACI AGEL, která dlouhodobě pomáhá handicapovaným spoluobčanům. „Dává nám smysl podporovat handicapované, kteří bojují s nepřízní osudu, a velmi jim k tomu pomáhá sport. Snaží se v životě s handicapem bojovat a něco dokázat. Díky tomu mají i dobrý pocit sami ze sebe, že jsou v něčem dobří,“ říkávýkonná ředitelka NADACE AGEL Bc. Veronika Dostálová.

Pořízení vytouženého vozíku otevřelo Otovi další možnosti, jak se posunout k jeho nejoblíbenější činnosti, a tím je sledgehokej. „Otík se snaží zvyšovat svou fyzickou kondici, protože by rád u sledgehokeje  vydržel. Chce zůstat a patřit do týmu mužů Olomouckého parahokeje a k tomu potřebuje nejen snadné a samostatné přesuny, ale i posilování při jeho přirozeném pohybu, což je právě na vozíku. Tento způsob tréninku ho také včleňuje mezi vrstevníky či jiné aktivní lidi, kteří jsou pro něj dalším motorem,“ vysvětluje jeho maminka s tím, že s předchozím vozíkem tyto možnosti nepřipadaly v úvahu. Cvičení je pro Otu nutností, výpadek fyzické aktivity se rychle projevuje na držení jeho těla a celkově na zdravotní kondici, a to i psychické.

Nový aktivní mechanicky vozík se na prahu bezbariérového domu čtyřčlenné rodiny objevil letos v květnu a jeho pozitivní přínos na sebe nenechává čekat. „Vozík je naprosto úžasný. Z Otíka na pomalém a těžkopádném traktůrku máme najednou doma rychlou spojku, co během chvilky cokoliv doveze a zaveze. Dlouhé vzdálenosti Ota zvládá sám, dopomoc potřebuje už jen zcela výjimečně, například do prudkého kopce nebo přes obrubníky. Možný už je i rychlý pohyb s parťákem na kolečkových bruslích. To jsou ty nejrychlejší efekty,“ popisuje maminka Milada přínosy nového vozíku. 

„Děkuji NADACI AGEL za možnost koupě mé závodničky. Přeji jí, aby i dál dokázala měnit životy lidí, jako jsem já,“ dodává na závěr nadšený Otík.

 Oto je s novým vozíkem nadmíru spokojený

NADACE AGEL sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes 1050 žadatelů celkovou částkou přesahující 28 miliónů korun.


Zdroj: www.agel.czPodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Onkologický poradce

RSDr. Mgr. Zuzana Němčíková - psycholožka členka české onkologické společnosti - psychologické sekce, psycholožka, lektorka, podplukovnice v záloze
zuznem1@seznam.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Vyzkoušejte zdarma handbike ...

Máte omezenou hybnost dolních končetin, jste qvadruplegik, spastik a momentálně nevíte jestli vás zrovna tento sport chytne?

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2020 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.