I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Vzpírání a handicap

Vzpírání handicapovaných - powerlifting je disciplína silového trojboje, nazývaná benchpress. S mírnými úpravami v pravidlech je to klasický tlak s činkou vleže na lavičce.

Musím podotknout, že tyto silové sporty neprovozují pouze vozíčkáři či lidé s amputací, ale i např. zrakově postižení, kteří závodí v kompletním silovém trojboji...

Jak jsem po úraze začínal - Kamarádi mě dotáhli po smyku do naší vesnické posilovny, protože po mém úraze při sportu jsem nechtěl sport ani vidět v jedné ruce cigáro a v druhé pivo, mnozí vědí o čem mluvím, no a se slovy pojď to zkusit, nějaký Slovák na vozíčku zvedá a dává 145 Kg, ty jsi cvičil tak to zkus nééé. Slovo dalo slovo, já jsem tam na poprvé fouknul 125 Kg. Oni - no vidíš párkrát zacvičíš a dáš to taky. Nakonec to dopadlo tak, že jsem to dotáhl až na zlato z MS.

Stručný výklad pravidel - Stejné jsou váhové kategorie jako u zdravých s tím rozdílem, že amputářům se k jejich momentální váze přičte dle určitého koeficientu váha za amputovanou končetinu. Viděl jsem zvedat i člověka s amputovaným předloktím za pomoci jakéhosi adaptéru na ruce, ale zpět k pravidlům.

Je zakázán stahovací dres, který pomáhá cca + 15 Kg, ten smíte mít pouze na volných závodech se zdravými. U handicapovaných se nerozlišuje postižení, takže vozíčkář závodí s amputářem s podkolení protézou atd., zrakově postižení mají svoje závody. Lavička se používá rozšířená zhruba v oblasti pánve a to a ž k chodidlům, protože zvedáte vleže, ne jako zdraví s chodily na zemi, ale zase se můžete kurtovat k lavici. Většina si kurtuje pánev a nohy, aby jim při pokusu nohy nepadaly a nějak je to nerozhodilo.

Nebuďte v omylu - nejenom postižení, ale i zdravý lidé si myslí, že když někdo zvedne 170 Kg někde v posilovně, tak že to samé je i na závodech.

Vlastní pokus vypadá takto: poté co Vám pomocníci pomůžou uvelebit se na lavičce a ukurtovat, což není povinnost, tak Vám podavači podají (resp. pomůžou vyndat) činku ze stojanů, ale je to jen na Vás jestli to zvládnete sami nebo si vezmete svého podavače, jde spíše o úsporu síly.

 

Foto zdroj CZP České Budějovice

 
Hlavní rozhodčí ( jeden ze tří) vám dá povel - bench a vy spustíte činku na hrudník. Musíte se ho dotknout. Následuje sice co nejmenší, ale viditelná pauza a následně samotný tlak při kterém nesmíte zastavit činku, nebo nějak dotlačovat či jít nakřivo a tak. Když se úspěšně dostanete do horní polohy tam počkáte na povel rozhodčího - odložit.

Je zakázáno činku odrážet od hrudníku a musíte dotlačit až do propnutých loktů, pokud vám to z nějakého důvodu nejde, tak musíte rozhodčí informovat předem. O čistotě pokusu rozhodují 3 rozhodčí, kteří musí dát zelenou v poměru minimálně 2 : 1. Váhu si na jednotlivé pokusy přidáváte po 2,5 kg a máte jen 3 pokusy + jeden, pokud chcete překonat nějaký rekord.

Tohle stačí zvládnout a máte to za sebou. Vím, vypadá to složitě, ale jde jen o rutinu a je lepší svůj trénink rovnou uzpůsobit pravidlům již od začátku.

Pokud si chcete vyzkoušet zacvičit na plně bezbriérových posilovacích strojích v bezbariérové posilovně, nebo si vyzkoušet i jiné aktivity handicapovaných, navštivte 1. Centrum zdravotně postižených, jižních Čech, o. s.
 

Nebojte se navštívit nejbližší posilovnu -nikdo na Vás nebude zírat, teda pokud zrovna nebudete "mávat" s 200 Kg činkou. V dnešní době jsou provozovatelé fitcenter rádi za každého klienta a proto Vám i rádi poradí a pomůžou.

  Autor: ret         

Datum: 4. 9. 2012 | Zobrazeno (92x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

 

Vítek

Vítek - nadějný spisovatelmladý nadějný spisovatel
Aspergerův syndrom, IQ 133
Blog Vítka

Aktuální rozhovor:

Paralympionik a fotograf Jan Povýšil

Další osobností, kterou vám chceme představit je vozíčkář, dlouholetý reprezentant v plavání a jeden z našich medailově nejúspěšnějších paralympioniků Honza Povýšil...

více »
Tichý svět blízkých sousedů

dovolujeme si Vás s touto cestou pozvat na konferenci pod patronátem Ministerstva zahraničních věcí Tichý svět blízkých sousedů. Pod programem Česko-polského fóra letos poprvé podpořilo MZV ČR začleňování skupin v rámci globální problematiky v oblasti neslyšících. Na konferenci budeme diskutovat o sociální oblasti, vzdělávání jak v ČR, tak v Polsku, především se zástupci různých institucí, fakult, asociací a resortů.

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi společnosti D.I.SEVEN FACILITY za vřelou podporu!

D.I.SEVEN FACILITY s.r.o.

D.I.SEVEN FACILITY
Facility management,
Property management,
Energy management
Náhradní plnění

D.I.SEVEN, a.s.

D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.
Domov Fauny Domov Fauny
Útulek nejen
pro psy a zraněná zvířata

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2017 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.