Paralympiáda Londýn 2012 - část II.

5.     Paralympijský den

Pro českou výpravu další medailový den a to v lukostřelbě.

Lukostřelba

V kladkovém luku jsme měli jediného zástupce Davida Drahonínského. Ve velkém vedru David nastupoval proti Fabrymu z USA. Tito dva si to rozdali o zlatou medaili. I přesto, že David dotáhl skóre tak nakonec Američan o dva body vyhrál v boji o zlato a David tak skončil na skvělém druhém místě a odveze si domů stříbrnou medaili.

Atletika

Bohužel naše nevidomá běžkyně Mirka Sedláčková ze semifinálových bojů do finále nepostoupila. Ve skoku do dálky nás reprezentovala Veronika Skuhrovská, která svým letošním nejlepším výkonem skončila na 7. místě.

Boccia

V tomto sportu budou po vyhraném pondělním semifinále proti Kanadě v úterý bojovat o zlato Radek Procházka a Leoš Lacina. Ve čtvrtém endu se jim podařilo získat 3 body a dotáhnout zápas do Tie-breaku. V boji o zlato nastoupí proti Brazílii. K jisté medaili gratulujeme a držíme palce!

Plavání

Z našich zástupců Lenky Zahradníkové, Nicol Fryčové a Honzy Povýšila nikdo do finále nepostoupil.

6.     Paralympijský den

Další stříbro a bronz pro český tým.

Atletika

Eva Berná ve vrhu koulí skončila za favorizovanou Číňankou Mi Na, která hned prvním vrhem překonala svůj vlastní světový rekord a za její největší soupeřkou další Číňankou Xu, která ji o pouhé 4 cm odsunula na i tak skvělé 3. Místo. Gratulujeme k bronzové medaili. Další z naší reprezentace Aleš Kisý získal 7. místo v hodu oštěpem, ale nutno podotknout, že oštěp není jeho hlavní disciplína. Ve večerním programu se nám opět představila nevidomá běžkyně Mirka Sedláčková tentokrát v disciplíně 1500m. Škoda, že její oblíbená osmistovka, ve které několikrát útočila i na světový rekord v programu této paralympiády  není. V běhu na 1500 m její osobní rekord stačil „pouze“ na 5. místo z devíti členného startovního pole.

Boccia

Jak jsme již předeslali ve finálovém utkání o zlato v soutěži párů měli Leoš Lacina a Radek Procházka za soupeře Brazilce Pinta a Dos Santos. I přesto, že se naši pokoušeli otočit utkání, což se jim nakonec nepodařilo, tak získali pro naši výpravu již celkově sedmou a to stříbrnou medaili.

Plavání

Nicol Fryčová, Lenka Zahradníková a Filip Coufal byli dnes naši zástupci v plaveckých soutěžích. Nikomu z našich se nepodařilo do finálových bojů postoupit.

7.     Paralympijský den

Zřejmě jeden z medailově nejúspěšnějších dnů na paralympiádě zásluhou našich cyklistů.

Silniční cyklistika – časovka jednotlivců

Čím jiným začít než silniční cyklistikou, kde naši hned první den v boji proti chronometru získali zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Začněme tím nejúspěšnějším - Jirkou Ježkem, který se ziskem další a to rovnou zlaté medaile nesmazatelně zapsal do historie paralympiád. Jirka vyhrál způsobem start – cíl, kdy na svého největšího soupeře Novaka z Rumunska po celou dobu závodu udržel sedmivteřinový náskok což mu vyneslo zmíněné zlato. V ženské kategorii získala Tereza Diepoldová skvělou stříbrnou medaili. Zisk této medaile je o to více zajímavý tím, že se Tereza věnuje výkonnostní cyklistice pouhé 2 roky. Zisk stříbra je vůbec největší úspěch v naší ženské paralympijské historii. Dalším medailistou byl Jiří Bouška, který dnešní sbírku úspěchů doplnil o zisk bronzové medaile. Velmi dobře se v této královské cyklistické disciplíně představil také náš nejmladší zástupce Ivo Koblasa, který skončil na 7. místě a náš nejstarší Michal Stark, který v početné konkurenci obsadil pěkné 6. Místo.

Atletika

Náš zástupce Martin Němec  v hodu diskem svým nejlepším letošním výkonem obsadil ve spojené troj-kategorii šestou příčku, ale je třeba dodat, že ze své kategorie měl hod nejdelší. Druhým zástupcem byl Dušan Grézl ve vrhu koulí. Po pokoření osobního rekordu obsadil příčku osmou.

Boccia

V boccie začalo klání jednotlivců, kde jsme mohli vidět František Serbuse kterého porazil Slovák Mezik.

Lukostřelba

České ženské družstvo v kategorii Reflexní luk Open v sestavě Černá, Kuncová a Sidková prohrálo s týmem Íránu rozdílem 167 : 190

Plavání

100 m volným způsobem absolvovali Jan Povýšil a Arnošt Petráček. Do finálových bojů postoupil ze sedmého místa pouze Jan Povýšil. I vzhledem k zaplavání ještě rychlejšího času ve finále než v dopoledních rozplavbách to Honzovi stačilo stále na 7. Místo. Nicol Fryčová v disciplíně 100m znak do finále také nepostoupila.

8.Paralympijský den

Stolní tenis

Naši stolní tenisté prohráli s favorizovaným týmem Korey rozdílem 0:3 a do dalších bojů již nepostupují.

Boccia

V hale Excel proběhlo osmifinále jednotlivců v Boccii. Zde náš Leoš Lacina narazil na Pinta z Brazílie, který také zvítězil nad naším reprezentantem rozdílem 4:2. Náš František Serbus prohrál s reprezentantem Hong Kongu Yeungem rozdílem 12:0. Jediným vítězem byl Radek Procházka, který díky vítězství nad Španělem Duesem může bojovat o konečné páté místo.

Atletika

V dnešních atletických soutěžích nastoupili dva naši reprezentanti Eva Berná a Martin Zvolánek, oba v disku. Martin svým letošním maximem skončil na šestém místě a Eva obsadila osmé místo.

Plavání

V Aquatic Aréně se dnes ve svých kategoriích představili Adéla Míková, Arnošt Petráček, Jan Povýšil a Filip Coufal. Do finálových bojů postoupili pouze Arnošt Petráček a to s novým evropským rekordem a Honza Povýšil. Ve finále skončil Arnošt jako pátý a Honza na neoblíbené čtvrté pozici.

Cyklistika

Českou republiku v silničních závodech s hromadným startem reprezentovali Jirkové Ježek a Bouška. Jiří Bouška měl během závodu bohužel pád, což mu znemožnilo bojovat o lepší pozice.  Jirka Ježek v závěrečném spurtu vybojoval sedmou pozici. Tereza Diepoldová vybojovala skvělé čtvrté místo. V odpoledním závodě mužů dojel Michal Stark na šestnáctém místě a Ivo Koblasa kvůli zdravotním komplikacím bohužel nedokončil.

9.Paralympijský den

Cyklistika – handbike

Dnes byl na programu start všech kategorií handbiků. Českou republiku zastupoval v tomto sportu pouze Martin Kovář, který ve své kategorii v závodě dlouhém 48 km skončil na sedmém místě. Skvělou bronzovou medaili vybojoval tricyklista David Vondráček -gratulujeme.

Plavání

Ve sloučených rozplavbách v závodě na 50m motýl dle očekávání postoupil Arnošt Petráček šestým nejrychlejším časem. Ve finále svůj čas ještě vylepšil, avšak skončil shodně na šestém místě. Nicol Fryčová do finále bohužel nepostoupila

Atletika

Ve večerním bloku atletického programu nastoupil František Serebus ke své hlavní disciplíně, hodu diskem. Tuto disciplínu zakončil svým novým evropským rekordem a umístnil se „na pouhém“pátém místě. Anna Luxová zlepšila svůj osobní rekord v běhu na 100 m a skončila na šestém místě.

Boccia

Poslední český zástupce Radek Procházka nastoupil proti hongkongskému hráči Leungovi, který vyhrál 6:2 což znamenalo pro Radka šesté místo.

10. Závěrečný den

Dnes večer naposledy přivítal olympijský stadion účastníky 13. letní paralympiády. Starosta Londýna předal symbolicky vlajku IPC starostovi Rio de Janeira, pořadateli olypijských a paralympijských her v roce 2016. V doprovodném programu vystoupila zpěvačka Rihana, zpěvák Jay-Z a skupina Coldplay.

Prezident organizačního výboru Londýnských her Sebastian Coe poděkoval všem účastníkům a pořadatelům bez kterých by se hry neobešly. Nakonec předseda Mezinárodního paralympijského výboru sir Phillip Craven tyto hry oficiálně ukončil.

Naše výprava si tak z těchto her odváží 11 cenných medailí – GRATULACE!!!

Autor: ret

Datum: 5. 11. 2012 | Zobrazeno (388x) | Autor: Redakce

Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník