I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Může se stát i zázrak, ale je nezodpovědné na něj čekat

Rodiče dětí se zdravotním znevýhodněním častokrát sami potřebují pomoc psychologa. Vyrovnat se musejí se zcela novou životní situací, změnou hodnotového systému, vztahovými problémy nebo sociálním vyloučením. O svých traumatech a obavách teď rodiče otevřeně promluvili v rámci webináře s psychologem Hynkem Lattou, který uspořádalo rehabilitační centrum Sarema.

„Moje tchýně nechápe, jak můžu mít syna s mentálním postižením a na vozíku, když mám vysokou školu. Musela jsem si také najít nový okruh přátel, protože s vozíčkářem je to prostě komplikovanější než se zdravým dítětem,” vypráví zarážející, ale rozhodně ne ojedinělou reakci rodiny nebo blízkého okolí na dítě s handicapem. Vyrovnat se s tvrdou realitou přitom musí především rodič samotný a je to právě podpora nejbližších, co v těžké situaci nejvíce ocení.

 

Matky zůstávají na péči o dítě samy a bez prostředků

Psycholog Hynek Latta hovoří o sekundární traumatizaci, které musejí čelit: „Když použiji extrémní příklad, tak můžeme být přesvědčeni, že naše dítě bude právníkem a najednou zjistíme, že je mentálně postižené. Rodiče tedy mají jakousi představu o životě, která se rozplyne. Jsou velmi časté případy, kdy tátové od těchto dětí odcházejí a nechávají se rozvést, protože to zkrátka neunesou,” dodává s tím, že právě matek samoživitelek zná ze své praxe velké množství. 

Ty potom musejí čelit nejen velkému psychickému i fyzickému vyčerpání, ale také finančním potížím, protože jsou nuceny opustit práci a 24 hodin denně věnovat péči o dítě. Část z nich proto končí na antidepresivech. „Přichází to ve vlnách. Máme po zdravotní stránce pravidelně horší a lepší období. Můj syn má devět let a vědomí toho, že to takto půjde dlouhodobě, je velmi vyčerpávající.”

 

Prozření přichází až ve chvíli, kdy zkolabují

„Rok jsem doma měla zvedák a vůbec jsem ho nepoužívala,” vypráví jiná maminka, která se s váhou necelých 48 kilogramů stará o dítě vážící 20 kilogramů. Přiznává, že se nevědomky fyzicky ničila. „Ale v tom zápřahu vám to nepřijde, vy v ten moment nepřemýšlíte, že byste to dítě neměl tahat sám. Takoví rodiče to řeší pozdě, třeba až ve chvíli, kdy zkolabují nebo jim vyhřezne plotýnka. Teprve potom jim dojde, že v první řadě musejí být v pořádku oni, aby se o dítě mohli postarat. Upřednostňují zdraví dítěte před tím svým,” dodává s tím, že ani ona nebyla dlouho schopná vypnout a odpočívat.

Z toho také pramení dlouhodobé problémy se spánkem. Některé matky spí jen hodinu nebo dvě denně. „Neustále jsem přemýšlela, jestli jsem přes den stačila všechno udělat a přihlásit syna na všechny dostupné terapie. Potom jsem se zase začala budit, kdykoli syn změnil typ dýchání. Mám u postele chůvičku a hodně lidí už mi říkalo, že je to špatně. A dokonce, když se neprobudí, tak ho chodím kontrolovat, proč se neprobudil a proč nic nechce,” vypráví další z žen, kterou stresuje spánkový cyklus dítěte, které mimo jiné trpí také epilepsií. Záchvat často propuká právě ve fázi usínání.

 

Opičí láskou” rodiče své dítě systematicky poškozují

Sociální pracovnice Kristýna Kolínková z rehabilitačního centra Sarema popisuje, že se setkává s tím, že rodiče dětí se zdravotním znevýhodněním si odmítají připustit realitu. Po několika hodinách intenzivních rehabilitací, kdy jsou nejvíce znatelné pokroky, propadají lichému dojmu, že jejich dítě už bude naprosto v pořádku. „Na to konto potom ani nechtějí pořizovat kompenzační pomůcky, třeba lepší kočár nebo vozíček. Řeknou si - z toho kočárku, co máme, vyroste, a pak už bude chodit, takže vozík nebude potřebovat,” vypráví s tím, jak rodiče mohou své dítě dokonce zdravotně poškodit, byť neúmyslně.

„Dítě paradoxně nechávají ve starém kočárku, ze kterého už vyrostlo, a ničí to, co s našimi fyzioterapeuty pracně nacvičilo, například postavení páteře. Způsobují tím dítěti dokonce bolest. Řeknou mi na to - ale ona už ho za rok nebude potřebovat! Přála bych si, aby se rodiče dívali na situaci reálně,” dodává Kolínková. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy rodiče raději nechávají své dítě hladovět, než aby mu nechali zavést do břicha tzv. PEG. „Ty děti jsou na hranici podvýživy, ale rodič si nechce připustit, že právě jeho dítě má problém, kdy není fyziologicky schopno přijímat potravu a léky jinak.”

Psycholog Latta závěrem diskuze říká, že nejcitlivější přístup k těmto rodičům je, říkat jim pravdu a v rámci terapie je konfrontovat s realitou. „Může se stát i zázrak, ale je nezodpovědné na něj čekat. Je nutné se rozhodovat tady a teď, hrát s kartami, které máme na stole.”

Zdroj: www.rha.cz

Datum: 19. 7. 2021 | Zobrazeno (127x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Multidisciplinární podpora rodin dětí s hendikepem

Máte dítě, které je handicapované a hledáte další možnosti? Potřebujete zkontrolovat, zda jste využily všech možností sociálních dávek? Hledáte nové způsoby péče o své dítě? POMŮŽEME VÁM NAJÍT SPRÁVNOU CESTU...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2023 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.