I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Malý ukrajinský Picasso osobně na Světě knihy v Praze

Ve čtvrtek 23. května proběhne na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2024 křest dvojjazyčného vydání knihy Makse Brovčenka Planeta «A», vernisáž výstavy jeho obrazů a beseda nejen o námětu knihy za osobní účasti autora.    

Maksův příjezd ze Záporoží v doprovodu maminky byl potvrzen doslova na poslední chvíli. Maks

Brovčenko je 12letý ukrajinský chlapec s autismem, kterému se pro jeho výtvarné nadání přezdívá „ukrajinský Picasso“. Napsal a ilustroval knihu Planeta «A»  o osudu vysoce citlivých Atlanťanů, kteří museli domovskou planetu opustit.                             

Výstavu obrazů Makse Brovčenka zahájíme vernisáží ve 12:00 hodin. Před válkou maloval výhradně obrazy s tematikou vesmíru. Po ruské invazi tvoří také obrazy vlastenecké. Výtěžek z jejich prodeje putuje na podporu ukrajinské armády i na pomoc ukrajinským dětem s autismem. Byl za to oceněn prezidentem Zelenskym. Výstava představí veřejnosti reprodukce Maksovy výtvarné tvorby na deseti velkoformátových panelech.  

Křest a prezentace česko-ukrajinského vydání titulu Planeta «A» s besedou za přítomnosti autora se uskuteční v Sále Pavla Šruta od 12:00 do 12:50 hodin. Maks v knize vypráví o obyvatelích planety «A», kteří byli nuceni po útoku z temné hmoty opustit domovskou planetu a přistáli na Zemi. Autor sci-fi příběhem představuje lidi na spektru autismu a proč „jsou jiní”. Píše o jejich pohledu na svět, vysoké citlivosti, pravidlech soužití a vzdělávání na planetě «A». Kvůli obrovskému rozdílu mezi planetou «А»  a planetou Zemí je pro ně obtížné přizpůsobit se pozemským podmínkám. Skrze příběh vnímáme také Maksovu zkušenost s válkou na Ukrajině. Chlapec se s maminkou přestěhoval krátce po vypuknutí války  z okupovaného Berďanska do Záporoží. Kniha je určena malým i velkým čtenářům. Je to přesně ten typ literatury, který nezná věkovou hranici, protože v sobě skrývá mnoho rovin. Knihu v českém překladu Mgr. Libora Holého vydává ATYP Press s.r.o. ve spolupráci s organizací Za sklem o. s., Nadačním fondem ATYP a za finanční podpory TIVO s.r.o. – domov pro váš byznys. Text doprovází 32 Maksových obrazů a další detaily z jeho kreseb. „Naším cílem je, aby se tato krásná a inspirující kniha dostala nejen k veřejnosti,  ale také do škol, kde jsou i ukrajinské děti, a pomohla jim učit se češtině četbou tvorby jejich vrstevníka  a krajana. Současně se tak nenásilnou formou dostane do škol osvěta o lidech s autismem. Na vydání překladu knihy pracovali zejména lidé na spektru autismu jako na všech našich projektech,“ uvádí vydavatelka a šéfredaktorka ATYP magazínu Dagmar Edith Holá.

Děj knihy umocňují ilustrace autora. Jeho dar dvojího sdělení pocitů a emocí je jedinečný. Jsem ráda,  že jsme měli možnost přispět ke vzniku dvojjazyčné česko-ukrajinské verze Planety «A», která se tak stane významnou a jistě vyhledávanou beletrií s tematikou autismu, navíc od autora na spektru autismu,  tedy beletrií s nadhodnotou autenticity,“ říká předsedkyně organizace Za sklem o. s. Marta Pečeňová. 

Makse zastupuje na Ukrajině nevládní organizace Dítě s budoucností se sídlem v Kyjevě, jejíž zakladatelkou je konzultantka Autism Europe, Inna Sergienko. „Jsem velmi potěšena, že kniha našeho talentovaného Makse našla své čtenáře nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí. Dílo mladého muže, který teprve začíná svou spisovatelskou kariéru, už putuje do České republiky. Jsme hrdí na Maksův úspěch. Český překlad je prvním krokem na cestě k mezinárodní distribuci knihy, chystá se už také překlad do angličtiny. Jsme přesvědčeni, že mezi díly dalších autistů přispěje kniha dvanáctiletého chlapce.


Zdroj: www.zasklem.com

Datum: 3. 6. 2024 | Zobrazeno (42x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Audiokniha - Ivo Koblasa

Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...

více »
Sportovní rybolov Příčovy

Nedávno jsem vyzkoušel rybaření na sportovním rybníku v Příčovech u Sedlčan - Sportovní rybník Bobrník...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2024 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.