I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Až naprší a uschne

Festival bude i letos přístupný pro diváky s postižením. Pro neslyšící a nedoslýchavé publikum uvede pražský festival všechny dokumenty s českými titulky, a to včetně dokumentů v českém znění. Titulky vybraných filmů budou navíc opatřeny deskripcí zvuků a mluvčích. Stejně jako loni si budou moci nevidomí a slabozrací poslechnout čtyři snímky s audiopopisem, který je bude do sluchátek informovat o dění na plátně. K tomu festival nabídne tři relaxované projekce, jejichž uvolněnější aranžmá může vyhovovat zejména divákům s mentálním postižením nebo s obtížemi v soustředění. V neposlední řadě v maximální možné míře posílí přístupnost svých míst pro diváky na vozíku či jiným omezením pohybu.

 

Více informací o přístupnosti najdete na stránkách festivalu: https://www.jedensvet.cz/2020/pristupnost.

Až naprší a uschne. Dokumentární festival Jeden svět se zaměřuje na projevy klimatické krize (nejen) ve filmu

Vysychající řeky, vyprahlá pole, prázdné studny. Klimatická změna se začíná dotýkat i našeho okolí. I díky tomu se o problému mluví nejen mezi odborníky, ale také v médiích, v politice, často mezi přáteli v hospodě. Projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní bude řešit i letošní 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 5. do 14. března v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice.
Motto „až naprší a uschne“ jsme jako děti používali při škádlení. Nyní ovšem vystihuje jednou z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. „Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni. Na problém nechceme jen upozorňovat, ale hledat jeho řešení a inspirovat ke konkrétní akci ve všech 37 městech, kde festival probíhá. Zkrátka nechceme dál čekat, až naprší a uschne,“ říká ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický.
Festivalovou kampaň připravilo už potřetí Studio MT (Matyáš Trnka ve spolupráci s Matějem Růžičkou). Jelen běžící festivalovou znělkou se postupně na rozpáleném horizontu proměňuje ve velblouda, který je hlavní postavou letošního vizuálu. I to odkazuje na blížící se sucho. „Uschlé stromy, žádné lesy, holé pláně, sucho a teplo – tak by mohla vypadat česká krajina, pokud s klimatickou změnou nezačneme něco dělat. Pohled na takový horizont nenabízíme jen pro Prahu, ale i pro všechna další města, kde festival letos probíhá. Každému jsme totiž vytvořili vizuál na míru. Mimo to jsme se snažili, aby byly plakát a video znělka rozpoznatelné i pro osoby se zrakovým omezením. Výrazné a kontrastní barvy tak nejsou zvoleny jen se snahou zdůraznit téma, ale aby byly čitelné pro co nejvíce lidí,“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.
Kategorie Zemětaje odtajní filmy s environmentální tematikou
Jeden svět se věnuje ekologickým tématům takřka od svého založení, poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií. Nabídne filmy, které se zabývají klimatickou změnou, energetikou, nebo třeba znečišťováním životního prostředí. Jedním z dokumentů, který tyto problémy sleduje v České republice okem mimozemské sondy, je nový film Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři. Dopady člověka na životní prostředí a znečištění ovzduší zkoumá dokument Město plné smogu. Jaký je život ve městě bez nebe a jak se k tomu staví tamní politici? To divákovi ukáže režisérka Meng Han, která natáčela v čínském městě Langfang nedaleko Pekingu, jež patří k místům s nejvíce znečištěným ovzduším. Znečištěním se zabývá i kanadský film V té vodě něco je. Známá herečka a aktivistka Ellen Page a režisér Ian Daniel navštěvují ženy ze zemědělských oblastí v provincii Nového Skotska, které bojují proti průmyslovým firmám za záchranu jejich přírody, komunity a především budoucnosti. Život v člověkem téměř neposkvrněné přírodě zachycuje dokument Svébytná půda. Kanadský snímek režiséra Davida Curtise je ódou na krásu odlehlého teritoria Yukon a na tamní obyvatele ve městě Dawson, kteří se snaží o potravinovou soběstačnost pomocí alternativního farmaření v často nehostinných podmínkách.
Do lesa, na poušť, nebo na vrcholy ledovce se budou diváci moci přenést díky virtuální realitě, jejíž celý program je zaměřen na ekologii a přírodu. V centru současného umění DOX v pražských Holešovicích, kde prohlídky virtuálních realit budou probíhat, bude pro návštěvníky připravena i speciální přírodní instalace. Návštěvníci díky virtuální realitě Ayahuasca mohou nahlédnout do živoucí halucinace oživlé přírody, která vzniká po pozření halucinogenní drogy Ayahuasca, s projektem Songbird podniknout výpravu za nedávno vyhynulým ptákem ōʻō (Moho), nebo navštívit v rámci Le Lac VR vysychající čadské jezero.
Kromě kategorie Zemětaje festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších jedenáct tematických kategorií. Mimo to se na Jeden svět potřetí vrátí také program speciálních debat nazvaný Mluvící kino. Ten přiveze do Prahy odborníky z různých oblastí, kteří přednáškou doprovodí projekce vybraných filmů. O celosvětovém problému nedostupného bydlení bude diskutovat zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farhani. Aktivista Amon Yiu Yeuk-wa z politického hnutí Demosisto v Hongkongu bude mluvit o aktuální politické situaci v regionu, kterým poslední půlrok zmítají protesty a demonstrace.
Jeden svět vyváženě (a) ekologicky
Na životní prostředí myslí organizátoři nejen při výběru snímků do programu, ale také během příprav festivalu a jeho průběhu. Šetření energií a vody, recyklování odpadu nejen v kancelářích, ale i ve všech kinech, omezení tisknutí a využívání ekologického papíru patří k samozřejmostem. Festivalový katalog byl letos nahrazen brožurou, která má o 50 % méně papíru a veškeré informace jsou šířeny online. Dále se festival snaží o spolupráci s partnery, kteří jsou ohleduplní k životnímu prostředí. Ohleduplnost platí i v dopravě hostů — těm je primárně nabízena doprava autobusem nebo vlakem a pokud je nutné létat, Jeden svět finančně kompenzuje jejich uhlíkovou stopu. Nově nabízí i možnost dopravy z letiště Pražskou integrovanou dopravou. „Na hosty budou na letišti čekat naši průvodci, kteří je doprovodí městskou dopravou až do hotelu nebo diváckého centra Langhans,“ vysvětluje vedoucí guest servisu Jednoho světa Sabina Solničková a dodává, že pokud host preferuje dopravu po Praze autem, využívá festival částečně elektroautomobily. Ke změně v dopravě došlo i při přivážení kopií filmů. Většina z nich je totiž pouze v digitálním formátu. Co zůstává naopak stejné jako v minulých letech, jsou vegetariánské rauty a využívání vlastních festivalových sklenic a porcelánu, díky čemuž vzniká minimální odpad.
Mimo ekologie hraje pro festival důležitou roli i podpora filmařů ze zemí s nedemokratickým či diktátorským režimem a lokální tvorba umělců. Jedna čtvrtina letošních filmů je natočená místními tvůrci. A v neposlední řadě se festival snaží vyvažovat poměr mezi počtem režisérů a režisérek.
Jeden svět pro všechny
Přístupnost festivalu pro diváky s postižením se za poslední tři roky stala naprostou samozřejmostí. Proto bude i letos Jeden svět usilovat o univerzální přístupnost. „Nezaměřujeme se pouze na určitou skupinu osob s postižením, jako to dělá mnoho jiných kulturních akcí, ale chceme skrze naše opatření zpřístupnit festivalový zážitek co nejširšímu spektru diváků,“ říká metodička přístupnosti Mariana Chytilová. Pro neslyšící a nedoslýchavé uvede pražský festival všechny dokumenty s českými titulky, a to včetně dokumentů v českém znění. Stejně jako loni si budou moci nevidomí a slabozrací poslechnout čtyři snímky s audiopopisem, který je bude do sluchátek informovat o dění na plátně. K tomu festival nabídne tři relaxované projekce, jejichž uvolněnější aranžmá může vyhovovat zejména divákům s mentálním postižením nebo s obtížemi v soustředění. V neposlední řadě v maximální možné míře posílí přístupnost svých míst pro diváky na vozíku či jiným omezením pohybu.
Jeden svět na školách
„Místo výuky do kina!“ To během festivalu zazní ve spoustě škol. Jeden svět totiž pořádá ve všech městech, kde se festival odehrává dopolední projekce pro školy. Také letos je pro ně připraven výběr filmů, které zaujmou všechny věkové kategorie. Pro žáky a žákyně základních škol to jsou tři pásma krátkých filmů, pokrývající širokou škálu témat, od šikany přes rodinné vztahy až po životní prostředí. Pro středoškoláky a středoškolačky jsou přichystány dva krátké a čtyři celovečerní filmy. Například Mai Khoi and The Dissidents o vietnamské zpěvačce, která kvůli svým protirežimním textům musí opustit Vietnam, v němž vládne nekompromisní cenzura, nebo Pro Samu (For Sama), odehrávající se v ohnisku válečného konfliktu v syrském Aleppu – snímek čerstvě ověnčený oscarovou nominací. Všechny filmy v rámci školních projekcí jsou spojeny s následnou debatou. Je třeba, aby se školy na projekce dopředu přihlásily: v Praze přes portál JSNS.CZ v prvním únorovém týdnu, v dalších městech prostřednictvím místních koordinátorů. Více na jsns.cz/festival.
East Doc Platform East Doc Platform (7.–13. 3.) během Jednoho světa tradičně nabízí otevřený program zdarma v angličtině pro filmové profesionály i fanoušky dokumentů: masterclasses, diskuzní panely, prezentaci připravovaných českých dokumentů Czech Docs… Coming Soon a pitchingové fórum středo- a východoevropských projektů ve fázi vývoje a rané produkce. Pro návštěvníky z řad veřejnosti představuje EDP atraktivní možnost seznámit se s připravovanými projekty, mezi nimiž je i řada českých titulů. V minulosti se East Doc Platform zúčastnily např. tyto mezinárodně úspěšné projekty: Over the Limit, The Sound Is Innocent, Až přijde válka, Švéd v žigulíku či Ukrainian Sheriffs. Pro filmové profesionály je East Doc Platform cestou k získání mezinárodních partnerů pro koprodukci, financování a distribuci dokumentárních projektů ve střední a východní Evropě. Zájemci z řad filmových profesionálů si mohou do 14. 2. koupit East Doc Platform industry akreditaci a potkat se s klíčovmi producenty, televizních i festivalových dramaturgy a distributory z celého světa.
Program festivalu a jeho mezinárodní hosty vám představíme na akreditační tiskové konferenci v úterý 18. února od 10:00 v prostorách našeho diváckého centra Tibet Open House (Školská 28). Pozvánku od nás brzy dostanete emailem.
Další informace včetně letošního vizuálu najdete ke stažení na webu www.jedensvet.cz.
Kontakt pro média:
Gabriela Gálová, tisková mluvčí a vedoucí PR, gabriela.galova@jedensvet.cz,
+420 605 919 769
Nikola Páleníčková, mediální koordinátorka, nikola.palenickova@jedensvet.cz, +420 732 989 638

Jeden svět v regionech 2020
Benešov 23. – 28. 3.
Boskovice 17. – 22. 3.
Brno 20. – 27. 3.
České Budějovice 16. – 20. 3.
Český Krumlov 12. – 14. 3
Děčín 25. – 28.3.
Hradec Králové 17. – 20.3.
Jablonec nad Nisou 23. – 26. 3.
Karlovy Vary 18. – 22. 3.
Kladno 1. – 3. 4.
Liberec 23. – 29. 3.
Louny 31. 3. – 4. 4.
Mladá Boleslav 6. – 9. 4.
Nymburk 1. – 4. 4.
Olomouc 16. – 21. 3.
Opava 23. – 27. 3.
Ostrava 26. 3. – 3. 4.
Pardubice 17. – 21. 3.
Pelhřimov 1. – 5. 4.
Plzeň 23. – 28. 3.
Police nad Metují 26. – 29. 3.
Polička 2.– 5. 4.
Rožnov pod Radhoštěm 30. 3.– 2. 4.
Řevnice 26. – 28. 3.
Sušice 31. – 4. 4.
Tábor 2. – 5. 4.
Tišnov 19. – 21. 3
Třebíč 20. – 22. 3.
Třinec 19. – 22. 3.
Uherské Hradiště 23. – 27. 3.
Ústí nad Labem 23. – 27. 3.
Ústí nad Orlicí 28. 3. – 4. 4.
Vsetín 30. 3. – 3. 4.
Zlín 30. 3. - 2. 4.
Znojmo 24. – 27.3.

Filmy z kategorie Zemětaje
Copper Mountains / Měděné hory (Finsko; Carolin Koss, 2018)
Češi jsou výborní houbaři (Česká republika; Apolena Rychlíková, 2019)
Ice on Fire (Norsko, Německo, Velká Británie, Švýcarsko, USA, Island, Francie, Chorvatsko; Leila Conners, 2019)
No Gold for Kalsaka (Burkina Faso, Německo; Michel K. Zongo, 2019)
Smog Town / Město plné smogu (Čína; Meng Han, 2019)
Sovereign Soil / Svébytná půda (Kanada; David Curtis, 2019)
Sumercé (Velká Británie; Victoria Solano, 20019)
The Last Male on Earth (Nizozemí; Floor van der Meulen, 2019)
The Red Line – Resistance in Hambach Forest (Německo; Karin De Miguel Wessendorf, 2019)
The Secret Lives of Pigs (Norsko; Ola Waagen, 2019)
There´s Something in the Water (Kanada; Ellen Page, Ian Daniel, 2019)
Jeden svět interaktivně
-22,7°C (Francie; Jan Kounen, 2019)
A Violated Dream: The Colombian No Man's Land (Kolumbie; Elliot Graves, 2019)
Animalia Sum (Brazílie, Island, Německo; Bianca Kennedy a The Swan Collective, 2019)
Anthropocene VR (Kanada; Nicholas De Pencier, Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, 2019)
Ayahuasca (Francie, Lucembursko; Jan Kounen, 2019)
Cycling Across Barriers (Kypr; Elliot Graves, 2018)
Dark Origins: Mephisto (Velká Británie; Calum Bowden, 2019)
Dreams of the Jaguar's daughter (USA; Alfredo Salazar-Caro, 2019)
Le Lac (Čad, Keňa, Zimbabwe; Naysha Kadandara, 2019)
Museum Alive with David Attenborough (Velká Británie; Elliot Graves, 2019)
Songbird (Dánsko, Velká Británie; Michelle and Uri Kranot, Lucy Greenwell, 2018)
The Wetland (Rumunsko; Ioana Mischie, 2018)
Whispers (Polsko; Jacek Naglowski, 2019)

 

Zdroj: www.jedensvet.cz

Datum: 29. 1. 2020 | Zobrazeno (45x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Onkologický poradce

RSDr. Mgr. Zuzana Němčíková - psycholožka členka české onkologické společnosti - psychologické sekce, psycholožka, lektorka, podplukovnice v záloze
zuznem1@seznam.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Vyzkoušejte bezbariérové taxi v Brně

1.bezbariérové taxi v Brně vozí vozíčkáře na elektrickém i mechanickém vozíku, a to i bez přesedání. Možnost odvozu i kočárků, skůtru...

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2020 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.