I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Cestování vozíčkářů, těžce chodících a seniorů autobusy a metrem

Cestování tělesně postižených není bez vlastního automobilu bezproblémové, i když dnešní doba je k cestování vozíčkářů, těžce chodících o berlích i seniorů mnohem vstřícnější.

Stále více je vidět práce organizací postižených lidí, které se ve velké míře zasadily o zpřístupnění cestování těchto osob. Komunikace s Dopravním podnikem hlavního města Prahy je na vysoké úrovni. Přesvědčujeme se nejen o práci organizací, ale o pochopení jednotlivých institucí, provozující dopravní obslužnost.

Příkladem je výměna starých autobusů za nové a to bezbariérové, tím je myšleno autobusů se zvedací plošinou nebo s vyklápěcí plošinou. Tyto autobusy jsou pořizovány nejen ve velkých městech, ale i jako spoje mezi městy a okolními vesnicemi. Příkladem je Praha-Beroun a okolí, Praha-Kladno a okolí. Liberec či Hradec Králové, také Morava není výjimkou např. Ostrava-Opava a okolí, Brno. Téměř ve všech městech se setkáváme se spoji, které nás dovezou, kam potřebujeme. Jen si musíme vybrat z cestovního řádu spoj s označením symbolu vozíčkáře. Řidiči těchto autobusů jsou školeni jak s plošinou zacházet, jak zajet autobusem k chodníku apod. Vozíčkář musí mávnutím upozornit řidiče, že to je právě jeho spoj, kterým chce jet. Pouze jednou se mi u starých autobusů s vysouvací plošinou stalo, to už je hodně let, že snad ještě nepoužívaná plošina šla těžce vysunout, zasunout už vůbec. Muselo se čekat na nový spoj, neboť autobus nemohl s otevřenými dveřmi odjet. Lidé začali hudrovat. Řidič se k nim obrátil s proslovem, že každý z nich může jednou jezdit na vozíku, tedy ať jsou vděčni pohybu, který mají a v pohodě použijí nový spoj. Já, že to mám daleko těžší, musím čekat na další spoj s plošinou. Proto musím autobusové dopravce pochválit. Možná má někdo jinou zkušenost, věřím však, že těch dobrých zkušeností je nepoměrně víc.

Metro je dalším dobrým příkladem, kdy se daří komunikaci mezi postiženými a Dopravním podnikem hl. m. Prahy. Z 57 stanic, které má metro je 36 stanic zpřístupněno vozíčkářům, maminkám s kočárky i těžce chodícím. Nové metro se staví s výtahy ve stanicích, staré stanice, pokud jen to je trochu možné, jsou výtahy vybavovány. Příkladem z poslední doby je stanice Národní. Vozíčkáři by měli dbát sami své bezpečnosti při nástupu do vagónu a nastupovat do prvního vozu za řidičem. Tak je řidič vidí a případně může odjezd vlaku pozdržet, nebo jinak pomoci pokud vozíčkář má nějaké problémy s nástupem či výstupem. Většinou na požádání jsou mezi cestujícími ochotné ruce k pomoci při tomto úkonu. Přesto bych doporučila lidem na vozíku jezdit metrem pouze s doprovodem.

Autor: rep

Datum: 7. 9. 2012 | Zobrazeno (405x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Audiokniha - Ivo Koblasa

Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...

více »
Přijďte si zahrát parabadminton

Přijďte si zahrát parabadminton

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2024 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.