I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

U zubaře

U zubaře

Zubař. Pro mnoho lidí asi jeden z neoblíbených lékařů. Ne tak pro mě. Že se zubaře nebojím jsem věděl už na základní škole. Není proč se ho bát. Je to člověk z masa a kostí v první řadě a lékař v té druhé. Stejně tak jako chodíme ke svému praktickému lékaři, měli bychom chodit i k zubaři. Kolik z vás má obavy ze svého praktického lékaře, milí čtenáři? A teď ruku na srdce. Kolik z vás má obavy ze zubaře? Možná, že vám můj krátký příběh pomůže vaše obavy zmírnit.

„Máte tam kaz,“ povídá doktor, když prvně odložil nástroje, „a je to ve fázi, kdy už bych na nic nečekal.“ Dodám, že zatím druhý. A útěchou budiž že v místě, kam se při hygieně dostávám dosti obtížně.

Většinu lidí při představě vrtačky v ústech asi polije studený pot. Já se však podivil: Sakra, vždyť se tak snažím. Zuby si čistím deset dvanáct minut, nadvakrát, natřikrát, tak co sakra je?

„Ono to vrtání bývá nepříjemné. Nejsem si jist, jestli jsme minule dávali injekci.“

Minule? Kdy to bylo, minule? přemýšlel jsem horečně. Později jsem si vzpomněl, že někdy před třemi lety. Bez injekce. Jen už si nepamatuju, jaké to bylo. Teď se to změní! umínil jsem si.

„Já taky nevím, abych se přiznal,“ říkám, zatímco doktor listuje v kartě. Hele, už jsi zažil dalece horší věci. Jestliže máš práh bolesti vysoký tak, že necítíš zlomenou ruku, je velká pravděpodobnost, že neucítíš ani vrtačku v hubě. Navíc máš dneska mluvit na mock testu (= přípravná zkouška z AJ), nemůžeš si dovolit mít tři hodiny mrtvej ksicht, říkám si v duchu.

„Víte co? Zkusme to bez toho a uvidíme. Když tak začnu řvát.“

„To nemusíte, stačí jen naznačit,“ usmál se a dal se do díla. Kdykoli se na mě děje něco, co nevidím, moje pravá ruka na to reaguje dosti silným spasmem (rozuměj křečí), bez ohledu na cítění bolesti. Křeč je tak silná, že mám co dělat, abych ruku udržel tam, kde chci, a ještě vnímal vrtačku, poněvadž jsem si chtěl uchovat pocity. Začalo to lechtat.

„Blížíme se k polovině, zvládáte?“ zeptal se po chvíli zubař.

„Jo, v pohodě, začínám to trochu cítit,“ odvětím, stále bojujíc s neposlušnou pravačkou, kterážto mě znervózňuje a ztěžuje vnímání vrtačky tančící v ústech. Nebolí to. Lechtá to!

Než si lékař vzal dlátko, řekl jsem mu, že mě notně znervózňuje pravá ruka, a že si ji tedy přisednu. Tak, a máš po srandě!

„Ted’ trochu zadrnčím,“ řekl muž v bílém plášti. Nově nasazený vrták se rozjel a se zaskřípěním se zabořil do zubu.

Zadrnčím? Co to je? Tohle že má být zubní vrtačka? Divil jsem se, že kromě tlaku nic necítím. Tak proč se potom říká, že u zubaře to bolí a málokdo tam rád chodí?

Když zubař skončil, sdělil jsem mu své překvapení.

„Víte, každý to vnímá jinak,“ odvětil. Přitom zubaři, jak jsem psal na začátku, jsou lidé z masa a kostí. A lékaři. Takže proč lidé obecně nemají zubaře v lásce? Protože se bojí bolesti?

Bolest je věc subjektivní. Co kdybychom vnímali bolest jako něco, co nám slouží, co nás posouvá dál. At‘ už nám dává pozitivní či negativní signály. Když nás něco totiž něco bolí, je to známka, že rosteme, stáváme se odolnějšími, vyvíjíme se. Nebraňme se bolesti, přijměme ji, odžijme ji, naslouchejme jí, učme se od ní. Ale pracujme s ní, ovládněme ji dřív, než ona začne ovládat nás. A pokud se stane nesnesitelnou, máme prostředky k jejímu utlumení.

No, jsem celkem zvědav, co nastane, až mi příště bude trhat pravou osmičku.

Datum: 21. 8. 2018 19:11 | Autor: Tomáš | Zobrazeno (168x)

Hodnocení:

5.4

Ohodnoť tento článek (1 = Velmi špatný | 10 = Velmi dobrý):

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Počet hodnocení: 3144

Autor článku:

TomasSalak

Tomáš

Rok narození: 1992

Datum registrace: 30. 1. 2014 19:51


Další články autora:

O čichu a paších

Článek O čichu a paších

Čich je jedním z pěti základních smyslů člověka. Ve skutečnosti jich nemáme pouze základních pět, nýbrž o pár víc. Další jsou třeba pro vnímání času, teploty, pohybu a tlaku. Někde jsem před drahnou dobou četl, že čich je z našich smyslů nejslabší. Z ...

Datum: 24. 6. 2021 14:41 | Tomáš

O selhání

Článek O selhání

Poznámka autora: Někdy máme po selhání možnost opravy, někdy ne. O tom v tomto článku ale nepíšu.   Tento týden jsem skládal mezinárodní zkoušku z angličtiny, takzvanou C1 Advanced. Ačkoli ještě neznám výsledky, cítím – nebo vím – že jsem úplně pohoř ...

Datum: 12. 6. 2021 23:17 | Tomáš

Oč běží

Článek Oč běží

Nebylo slyšet nic. Nic kromě vteřinové ručičky hodin na protější stěně. Tik-tak tik-tak. On ale nevnímal nic. Lépe řečeno, nevnímal nic ze světa okolo něj. Oči měl zavřené, tep se mu postupně zpomaloval, až se stabilizoval na hodnotě 41 pulsů za minu ...

Datum: 16. 11. 2020 14:57 | Tomáš

Kterak jsem se ocitl… v blázinci

Článek Kterak jsem se ocitl… v blázinci

To slovo nemám rád. Přijde mi takové nadužité, pohrdavé, vyjadřující cosi negativního, něco za co by se člověk měl stydět. Vnímám ho jako pejorativní. Ostatně dnes už se tomu místu říká psychiatrická nemocnice, což dle mého mínění lépe vystihuje pods ...

Datum: 15. 10. 2020 16:24 | Tomáš

V Ráji

Článek V Ráji

Milí čtenáři mého blogu, někteří jistě víte, že sport vedle proher přináší nádherné okamžiky, zážitky a radosti. Některé z nich jsou až transcendentní a jeden si při jejich prožívání uvědomí, že sportovní výkony sedí na tribunách až v druhé řadě. Já ...

Datum: 7. 2. 2020 09:18 | Tomáš

Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Onkologický poradce

RSDr. Mgr. Zuzana Němčíková - psycholožka členka české onkologické společnosti - psychologické sekce, psycholožka, lektorka, podplukovnice v záloze
zuznem1@seznam.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Handicapovaní rybáři - Příjem nových členů

Handicapovaní rybáři - Příjem nových členů z řad ZTP, ZTP/P

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2021 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.