I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Učitelům a dalším

Učitelům a dalším

„Trpělivost znamená nakonec největší úspěch.“

Sri Chimnoy.

Já bych ho s dovolením trochu upravil na: „Trpělivost a obětování se znamená nakonec největší úspěch.“

Protože pro úspěch taky musíte něco obětovat. Sebe, svůj komfort, čas, píli. Ale musíte mít i štěstí. A já ho dnes, v úterý 26. května 2015, měl.

Jedna z jeho definic může znít i takto: když se všechny vaše minulé kroky spojí v jeden zrovna v den, kdy to potřebujete, máte štěstí.

Dnes jsem napsal poslední kapitolu svých uplynulých pěti let, když jsem v pátém ročníku úspěšně odmaturoval. Vím, že o mne mnozí pochybovali, nevěřili mi. Ke konci už jsem pochyboval i já o sobě samém a nevěřil učitelům, když říkali: „Tu ústní zvládneš!“ Omlouvám se pokorně, milí učitelé. Bylo to vpravdě úžasných pět – celkem šest - let s úžasnými lidmi.

Bylo to tvrdých šest let. Dělal jsem chyby a učil se z nich. Často jsem se srazil vlastní občasnou nedisciplinovaností. O to houževnatěji jsem v sobě znovu, znovu a znovu probouzel disciplínu. Někdy mne „vyautoval“ sám život, párkrát se mnou hrál docela tvrdou ruskou ruletu na téma „všechno, nebo nic“. O to silnější jsem pak vstal. Chtěl jsem. Tak moc, že jsem se někdy nepoznával. Občas si připadám jako buldok, co se zakousne a nepustí, dokud nedosáhne vytyčeného cíle, i kdyby ten byl za devatero pekelnými branami… Pravda ovšem je, že mě často baví si cestu dělat složitější. Zkoušet se. Překonávat se. Víc si to tak užiju. Proč to dělat jednoduše, když složitě je to dobrodružnější? Však ne vždy to ovlivním.

Někdy ve druhém ročníku obchodní akademie jsem si dal cíl. Cíl, který se tehdy jevil jako naprosto nereálný výkřik do tmy. A nejen mně, podotýkám. Tehdy možná. Teď? Vůle a odhodlání jsou mocnými a cennými spojenci na cestě za vysněným cílem. Opravdu. Toužil jsem po tom, byl to můj vnitřní motor, dělal jsem a dělat budu dál. Nechci přestat. Tedy, abych se vrátil k tématu tohoto odstavce, snil jsem o tom, že si ten cíl splním. Nejpozději do konce studia. Že to přišlo až ve finále (kde jsem mimochodem sám sebe slušně podrazil) o to hezčí pocit to je. Ten „podraz“ sice ukončil moji maturitní „spanilou jízdu“ v onom předmětu, leč vytouženou jedničku jsem uhájil. Těsně, ale přece. Jsem člověk chybující, kdepak bezchybný stroj. Obzvláště v situaci, kdy proti mně nemilosrdně tikala vteřinová ručička na náramkových hodinkách přísedícího, jsem svůj nárok na chybu uznal. Pokud by však tato zbytečná chyba zbytečně ovlivnila to, o co jsem se tak snažil, po čem jsem tak toužil… To bych to schytal, panečku! Vím, jednička je jen číslo, však pro mne číslo důležité. Zvláště na v dnešní době důležitém dokumentu. Mám se o co opřít, můžu na čem stavět a je to také závazek do budoucna.

Nerad bych, aby tento text vyzněl jen k jednomu předmětu, to by bylo hrubé zneuctění snahy ostatních učitelů, ze kterého bych se patrně neobhájil ani před poslední instancí. Mám velkou radost i z těch zbylých čtyř dvojek a vaší snahy si nesmírně vážím. Ale nikdo mi snad nemůže upřít upřímnou bonusovou radost z jediné jedničky, po které jsem tak toužil.

Když jsem později v kabinetu vedl s vyučující dotčeného předmětu diskuzi o tom, kdo z nás za mou jedničku může víc, přistoupil jsem na jistě pravdivý kompromis, a sice že na úspěchu studenta má z poloviny podíl učitel a z poloviny sám student. A teď do mě, ti kdož se mnou nesouhlasíte… Ovšem za neúspěch si student může z velké části ne-li úplně sám. Když student nechce, jó to je pak marná snaha.

Váš podíl na úspěchu studenta vám nikdo neodpáře, milí učitelé, a vezmete si ho i do hrobu. Povolání učitele je poslání. Náročné poslání vychovat nové generace chytrých, vzdělaných a úspěšných lidí. Když si vzpomenu, jak hlava vyučující ekonomiky bezmocně spočívala v jejích dlaních, když prosím přítomní čtvrťáci nevěděli, co to je a kdo si může žádat o roční zúčtování u daně z příjmu fyzických osob, nebo na srdcervoucí pohled angličtinářky mezi prsty její pravé ruky, když prosím zrovna Salák již poněkolikáté opakoval jednu a tutéž chybu, či na vyvalené oči naší třídní, když - ano opět - Salák bez pardonu prohlásil, že William Shakespeare patří do romantismu… A pak přijde jeho udivené „Aha vlastně…“ Zatmění jako balón, viďte? Výpadek až hrůza. Hrubá chyba. Momentální zatmění mysli.

Naši učitelé za to mají můj hluboký obdiv. Za to, že neúnavně a s elánem plní své poslání, i přesto, že studenti mají někdy výpadky mysli. Že je to asi i radost jsem poznal ze zářících očí při gratulacích.

Vážení a milí učitelé,

děkuji vám za úžasných pět let. Díky za vaši trpělivost, ochotu a odhodlání naučit. Děkuji za rady, zkušenosti a všechno další, co slovy nelze popsat. Díky vám vím, že jsem připraven jít dál. Díky vám jsem o kus blíž svému snu. Děkuji vám, že pomáháte sny plnit! Nejen mě, ale i ostatním hendikepovaným studentům! Děkuji za možnost prožít pět let ve vaší obohacující společnosti. Bylo mi ctí vás poznat. Děkuji, že jste!

Váš
 Tomáš

Datum: 27. 5. 2015 21:06 | Autor: Tomáš | Zobrazeno (139x)

Hodnocení:

5.3

Ohodnoť tento článek (1 = Velmi špatný | 10 = Velmi dobrý):

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Počet hodnocení: 5068

Autor článku:

TomasSalak

Tomáš

Rok narození: 1992

Datum registrace: 30. 1. 2014 19:51


Další články autora:

O čichu a paších

Článek O čichu a paších

Čich je jedním z pěti základních smyslů člověka. Ve skutečnosti jich nemáme pouze základních pět, nýbrž o pár víc. Další jsou třeba pro vnímání času, teploty, pohybu a tlaku. Někde jsem před drahnou dobou četl, že čich je z našich smyslů nejslabší. Z ...

Datum: 24. 6. 2021 14:41 | Tomáš

O selhání

Článek O selhání

Poznámka autora: Někdy máme po selhání možnost opravy, někdy ne. O tom v tomto článku ale nepíšu.   Tento týden jsem skládal mezinárodní zkoušku z angličtiny, takzvanou C1 Advanced. Ačkoli ještě neznám výsledky, cítím – nebo vím – že jsem úplně pohoř ...

Datum: 12. 6. 2021 23:17 | Tomáš

Oč běží

Článek Oč běží

Nebylo slyšet nic. Nic kromě vteřinové ručičky hodin na protější stěně. Tik-tak tik-tak. On ale nevnímal nic. Lépe řečeno, nevnímal nic ze světa okolo něj. Oči měl zavřené, tep se mu postupně zpomaloval, až se stabilizoval na hodnotě 41 pulsů za minu ...

Datum: 16. 11. 2020 14:57 | Tomáš

Kterak jsem se ocitl… v blázinci

Článek Kterak jsem se ocitl… v blázinci

To slovo nemám rád. Přijde mi takové nadužité, pohrdavé, vyjadřující cosi negativního, něco za co by se člověk měl stydět. Vnímám ho jako pejorativní. Ostatně dnes už se tomu místu říká psychiatrická nemocnice, což dle mého mínění lépe vystihuje pods ...

Datum: 15. 10. 2020 16:24 | Tomáš

V Ráji

Článek V Ráji

Milí čtenáři mého blogu, někteří jistě víte, že sport vedle proher přináší nádherné okamžiky, zážitky a radosti. Některé z nich jsou až transcendentní a jeden si při jejich prožívání uvědomí, že sportovní výkony sedí na tribunách až v druhé řadě. Já ...

Datum: 7. 2. 2020 09:18 | Tomáš

Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Onkologický poradce

RSDr. Mgr. Zuzana Němčíková - psycholožka členka české onkologické společnosti - psychologické sekce, psycholožka, lektorka, podplukovnice v záloze
zuznem1@seznam.cz

Aktuální rozhovor:

Jan Hotovec a jeho projekt Asistence navzájem

Před časem nás naše čtenářka informovala o projektu Jana Hotovce. Honzu mnozí znají jako Muže roku Cesty za snem, zároveň jako vášnivého handicapovaného cyklistu, ale především jako strůjce projektu Asistence navzájem. Jan Hotovec kdysi sám hledal asistenta a setkal se osobně s touto problematikou. To ho motivovalo k ...

více »
Vyzkoušejte zdarma handbike ...

Máte omezenou hybnost dolních končetin, jste qvadruplegik, spastik a momentálně nevíte jestli vás zrovna tento sport chytne?

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2021 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.