I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Rozhovor se zakladateli Modré berušky

Mladé maminky dětí s PAS (poruchou autistického spektra) a jejich přátelé z Jihomoravského kraje se rozhodli založit neziskovku a diskuzní portál Modrá beruška. Přinášíme rozhovor s Evou Honkovou, Šárkou Souchopovou a Blankou Bojanovskou.

1. Co vás přimělo k založení portálu?

Šárka: Pro mě byl hlavním důvodem fakt, že můj syn má Aspergerův syndrom a sami si procházíme celým procesem úspěchů a neúspěchů. Není to nic lehkého, když to musíte zdolávat sami a pořád dokola to řešit. Proto bych svými znalostmi, zkušenostmi a snahou chtěla podpořit rodiny dětí s PAS – porucha autistického spektra - v podobných situacích. Nabídnout jim informace na našem portálu Modré berušky, aby se mohli informovat, sblížit se s ostatními rodiči a navázat vzájemně kontakty. Informace na našem portálu nebudou chybět i ze stran odborníků, kteří se k této problematice budou vyjadřovat a poskytovat možné praktické rady. Proč Modrá beruška? Všechny naše děti jsou naše „důležité“ dětičky - berušky, které si zaslouží jednou vzlétnout a letět tam, kde budou v životě šťastné a spokojené v rámci jejich možností.Šárka a Vítek

Eva: Modrá beruška je prostě jiná, stejně jako naše děti. Modrá barva je barvou komunikace, to je oblast, ve které mají děti s PAS největší problémy. Symbolem je beruška, protože si myslím, že cílová skupina budou hlavně maminky dětí s PAS. Ale nebráníme se ani tatínkům, kteří to právě mohou opět vidět trochu jinak.

2. Jaké jsou vaše plány a cíle v nejbližší době?

Eva: Mám pár nápadů, jak problematiku autismu přiblížit veřejnosti v rámci našeho kraje. V tuto chvíli nebudu detaily prozrazovat, čtenáře našeho portálu budeme včas informovat. Už nyní mohu prozradit, že po velice úspěšné 1. konferenci rodičů dětí s PAS na téma „Nechceme se bát budoucnosti“, máme již zarezervovaný termín 2. konference, jejíž nosné téma bude „Alternativní přístupy – příznivci a odpůrci“. Druhá konference rodičů se uskuteční příští rok 5. 4. 2014 v kanceláři Veřejného ochránce práv v Brně.

Šárka: Chceme dát Modré berušce jasný cíl - barvu, vybarvit ji postupně puntík od puntíku. Až bude „vybarvená“, přeji si, aby vzlétla a letěla dlouho a dlouho. Konkrétně chceme společně ukázat, jak se dá zrealizovat a uskutečnit to, co tu není a chybí. Ano, konference sklidila velký úspěch z řad rodičů, pedagogů, sociálních pracovníků, psychologů, psychiatrů a úředníků.  Mým dlouhodobým plánem je, aby se společnost zamyslela nad touto problematikou, a abychom se vzájemně podpořili a proměnili problém na výzvu, se kterou je třeba se společně poprat.

3. Důležité pro neziskovku je i PR a fundraising, jak to budete řešit ?

Eva: Fundraising budeme řešit přes PR agenturu MyšMaš – paní ředitelku Hedviku Novotnou, která již má v této oblasti zkušenosti. Již několik let spolupracuje s neziskovými organizacemi zaměřenými na pomoc lidem s autismem. Navíc jsme již od dětství kamarádky.

4. Chcete spolupracovat s ostatními organizacemi?

Šárka: Chceme propojit organizace v Jihomoravském kraji i v celé ČR, které se této problematice také věnují a mohou nám poskytnout další možnosti, co dělat lépe či jinak. Chtěli bychom se vzájemně obohacovat, a tím přispět k osvětě problematiky autismu, který je pro okolí velice těžce pochopitelný. Nejde totiž jen o to, vidět podstatu problému, ale je potřeba pochopit problémy lidí s PAS. Do budoucna bychom chtěli spolupracovat s organizací APLA Praha, která je v této činnosti jedinečná a dává nám velkou inspiraci a náboj. Budeme spolupracovat s Centrem volného času Lužánky v Brně na začlenění dětí do volnočasových aktivit v rámci jejich možností, které v této době testujeme.

Linda a EvaEva: V minulosti jsem si vybudovala dobré vztahy se sdružením ASD o.s., konkrétně s jeho předsedkyní, Mgr. Janou Krejčíkovou. Spolupracovala jsem i s občanským sdružením  PROAUT a s jeho předsedou Mgr. Pavlem Boldišem. Nesmím zapomenout na paní ředitelku Ing. Magdalenou Čáslavskou z APLA Praha, na koordinátorku pro PAS Mgr. Zuzanu Žampachovou, pana ředitele Autistické školy Mgr. Tomáše Musila a ing. Tomáše Dostála z APLA-JM. Plánujeme, že součástí tohoto portálu budou i rozhovory s těmito osobnosti a s dalšími zajímavými lidmi a odborníky.

5. Co myslíte, že by bylo pro vaše děti do budoucna nejlepší?

Šárka: Myslím si, že Jihomoravský kraj je velice rozmanitý, a že nám tu po stanovení diagnózy chybí větší podpora, aby to rodina měla více ulehčené. Děti s PAS nutně potřebují služby pro jejich další rozvoj a pro možné začlenění do složitého systému společnosti. Hlavně potřebují následnou péči v co nejkratším čase od stanovení diagnózy. Tady to bohužel ztroskotává. Určení diagnózy je velmi dlouhý proces a rodina neví, jak s takovým dítětem pracovat, na koho se obrátit, aby dostala relevantní informace. Pro tyto situace tu bude Modrá beruška, která bude zázemím pro rodiny a bude poskytovat informace a zkušenosti z praxe.

Protože jsem maminka syna s Aspergerovým syndromem, tak bych chtěla v budoucnu podpořit co nejvíce rodin dětí s tímto hendikepem. Po stanovení diagnózy bychom chtěli nasměrovat rodiče k další péči, terapiím a seminářům, které postupem času budeme v Modré berušce nabízet.Adámek a Blanka

Blanka: Vést plnohodnotný život a mít možnost začlenění do běžného života s ohledem na jejich zdravotní hendikep. Našim dětem bych přála, aby jim každý den přinášel spoustu nových prožitků a poznatků. Aby se nesetkávaly s předsudky a nepochopením. Přeji si, abychom se my rodiče nemuseli potýkat se špatně nastaveným systémem v sociální oblasti a ve školství a mohli se tak naplno věnovat svým dětem.

 

Zpracoval: ret

Zdroj: modraberuska.cz

Datum: 30. 5. 2013 | Zobrazeno (250x) | Autor: RedakcePodporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

 

Vítek

Vítek - nadějný spisovatelmladý nadějný spisovatel
Aspergerův syndrom, IQ 133
Blog Vítka

Aktuální rozhovor:

Paralympionik a fotograf Jan Povýšil

Další osobností, kterou vám chceme představit je vozíčkář, dlouholetý reprezentant v plavání a jeden z našich medailově nejúspěšnějších paralympioniků Honza Povýšil...

více »
Handicapovaní rybáři - Příjem nových členů

Handicapovaní rybáři - Příjem nových členů z řad ZTP, ZTP/P

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi společnosti D.I.SEVEN FACILITY za vřelou podporu!

D.I.SEVEN FACILITY s.r.o.

D.I.SEVEN FACILITY
Facility management,
Property management,
Energy management
Náhradní plnění

D.I.SEVEN, a.s.

D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.
Domov Fauny Domov Fauny
Útulek nejen
pro psy a zraněná zvířata

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2017 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.