I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

POZDRAVY Z POLSKA

POZDRAVY Z POLSKA

Minulý týden jsem dostala krásný dopis od našeho kolegy a jeho přítelkyně, kteří se letos opět vydali na svou pravidelnou dovolenou v Polsku. Před deseti lety se u nás na Vyšehradě seznámili s milými Poláky díky šachovému turnaji, který tradičně pořádá organizace Pro Tebe v prostorách Jedličkova ústavu. Stali se z nich velcí přátelé a od té doby se každoročně navštěvují. Nebylo to ale vždy tak jednoduché.. Jsou to teprve čtyři roky, co se jim podařilo získat dostatek financí na pořízení vlastního speciálně upraveného automobilu, díky kterému je jejich cestování mnohem jednodušší. Živě si vzpomínám na ten „nekonečný“ a až do samého konce napínavý příběh – od výběru vhodného automobilu, přes zařizování financí (rozeslali přes tisícovku žádostí do všech světových stran..!), až po zdlouhavé papírování a vyúčtování do poslední koruny.. A pak ještě jednou stejný kolotoč při pořizování a instalaci zdvihací plošiny.. Celé to trvalo dva roky, ale jak sami říkají – stálo to za to! Nejen, že jsou tak v průběhu roku plně soběstační, mohou jezdit do práce, na nákupy nebo k lékařům. Ale skvělé je i to, že díky upravenému automobilu mají možnost jednou za rok pohodlně vyjet na, jak sami říkají, „opravdickou dovolenou za hranice“. Díky dopisu, který mi poslali, jsem se z jejich cestování po Polsku mohla těšit s nimi. A pak jsem se rozhodla, že se s vámi o jejich vyprávění a krásné obrázky podělím. Třeba se i někdo nechá inspirovat..

 

Ahojky Terezko a všichni z Borůvky :-) Posíláme krásné a pohodové pozdravy z naší každoroční dovolené v Polsku - z města Bydgoszcz. Cesta z Prahy je cca 550 km, tentokrát se jelo dobře, takže jsme na „základnu“ k našim přátelům dorazili za 8-9 hodin. Vzhledem k tomu, že k nim nevede dálnice, cesta je opravdu dlouhá a my jsme rádi, že se můžeme spolehnout na naše autíčko.. Tím, že do Polska jezdíme hlavně za našimi přáteli do města Bydgoszcz, užíváme si u nich grilování, koupání, nákupy, prostě vše, co k létu patří :)

Město mají také krásné, za zmínku stojí staré a nové náměstí, obrovský park Myslencinek, který nabízí místa k procházkám, sportu, je tam několik atrakcí pro děti i dospělé. Letos jsme tam navštívili nově otevřený dům obrácený vzhůru nohama. Člověk dovnitř vchází střechou, prochází místrnostmi, kde veškerý nábytek a vybavení vidí nad sebou. Byl to velmi zvláštní zážitek. Nepřirozené rozložení prostředí nebylo každému příjemné. Slabším jedincům se z toho dokonce dělalo nevolno. Obrácený dům v Bydhoszcz je již druhý svéhu druhu. První již nějakou dobu stojí ve městě Szymbark, kde je například k vidění také nejdelší stůl na světě, je vyřezaný z jednoho kmene a je zapsán v Guinnessově knize rekordů. A viděli jsme i velké piano.

I když jezdíme neustále na stejné místo, vždycky vyrážíme na výlet a vybíráme takový, kde jsme ještě nebyli. Za ty roky jsme navštívili plno míst. Určitě musíme doporučit navštívit MOŘE :) Balt je studenější, při vedrech je to ale příjemné a člověk se může osvěžit. My byli v Trojměstí GDAŇSK, GDYNĚ A SOPOTY. Chce to tedy trpělivost, protože je tam spousta lidí a nějaký čas zabere, než se najde místo na zaparkování. Ale je to krásný zážitek. V Gdaňsku jsme si užili moře, ve Gdyni procházku po přístavu a v Sopotech nejdelší dřevěné molo v Evropě. A co je na tom ještě skvělé, že je bezbariérové. Letos jsme také navštívili poloostrov HEL, který je celý z písečných dun a kde se nachází cíp Polska. Dříve poloostrov sloužil výhradně jen vojákům, dnes je to turistické místo. Jsou tam krásně čisté pláže a příjemná procházka po stezce., takže opět vhodné pro vozíčkáře :) Nevýhodou jsou zase šílené kolony, vzhledem k tomu, že tam vede pouze jedna hlavní silnice.

Polsko je typické množstvím jezer a písčitých pláží. První jsme poznali velké a malé jezero ve ZNINĚ, cca 50 km od města Bydgoszcz. Tam jsme byli ubytovaní v penzionu nebo hotelu. První rok jsme museli ale být právě ve Znině, v kempu, protože v Bydgoszcz probíhalo Mistrovství juniorů v atletice, my se zrovna trefili do termínu a veškeré ubytování bylo zabrané. Letos jsme se tam jeli po devíti letech podívat a jaká to byla nostalgie. Poznali jsme i naši chatičku :)

Ze Znina jsme se svezli úzkokolejným vláčkem do historické vesničky BISKUPIN. Stále tam probíhají archeologické práce, které vedou k obnovení vesnice v původní podobě. Další krásné městečko, které jsme poznali, se jmenuje INWROCLAW. Tam jsme navštívili park "Solanki" - Léčebné lázně, kde se při procházce inhaluje opravdu zdravý vzduch, obohacený o výpary z velmi slané vody, která protéká slámou.

V městečku LICHEŇ jsme si připadali jako ve Vatikánu, jsou tam ohromné chrámy a největší kostel v Polsku. Poslední výlet byl do města TORUŇ – je to nádherné historické místo. Připomíná nám opevněním náš milovaný Vyšehrad :) Jsou tam trosky hradu Křižáků a také je to rodiště Mikuláše Koperníka.

Už teď se moc těšíme na příští rok, kdy budeme mít jubilejní desátý ročník výjezdu na dovolenou v Polsku a chystáme i velkou oslavu :)


Z Polska zdraví a naviděnou se těší Ivča a Kuba

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Toruň (vlastní)

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Jezero ve Žníně (vlastní)

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Inwroclaw - Solanki (vlastní)

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Poloostrov Hel (vlastní)

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Sopot - dřevěné molo (vlastní)

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Gdaňsk - přístav (vlastní)

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Szymbark (vlastní)

POZDRAVY Z POLSKA

Zdroj: Bydgoszcz (vlastní)

Datum: 26. 8. 2016 08:56 | Autor: Tereza | Zobrazeno (429x)

Hodnocení:

5.5

Tento článek jste již hodnotil(a).
Hodnotit můžete znovu po 7 dnech.

Počet hodnocení: 8552

Autor článku:

Boruvka_Praha

Tereza

Rok narození: 1984

O mně: Co vás napadne, když se řekne borůvka? Teplý voňavý letní den strávený ve stínu borovic, borůvkové koláče od babičky, umazané fialové prsty, marmeláda? Pro některé z nás Borůvka znamená mnohem víc, než to. Pracovní příležitost, sebeuplatnění, nový start do života, pomocnou ruku, přátele,.. Naše Borůvka totiž neroste v lese, ale na Vyšehradě, kde pomáhá lidem s tělesným postižením. Letos slaví plnoletost a má se čile k světu! K mnoha projektům, kterými podporuje své klienty od školáků po dospělé, přibyl od ledna další, tentokrát zaměřený na pečující osoby. A tak je to s námi pořád. Pořád se kolem nás něco děje.. Chcete se o nás dozvědět něco více? Jak se máme, co plánujeme, jak pomáháme? Sledujte naše webové stránky, Facebook nebo třeba právě tento BLOG! Já jsem Tereza, pracuji pro Borůvku od roku 2010 a budu na tomto blogu vaším průvodcem.

Datum registrace: 4. 5. 2016 14:52


Další články autora:

Koloběh života v mém šatním mikrosvětě, ...

Článek Koloběh života v mém šatním mikrosvětě, ...

... aneb jak jsem našla možnost nákupem fešného oblečení pomáhat lidem   Už se mi to stalo zase... Byla jsem na sebe velmi pyšná, když se mi v rámci novoročního úklidu podařilo vytřídit více jak polovinu věcí ze šatní skříně.. Cítila jsem se tak „oči ...

Datum: 8. 2. 2017 18:59 | Tereza

VÁNOČNÍ TRHY V JEDLIČKOVĚ ÚSTAVU

Článek VÁNOČNÍ TRHY V JEDLIČKOVĚ ÚSTAVU

Vánoční trhy na Staré budově všichni nejen v Borůvce vnímáme jako pevně zakořeněnou mnohaletou tradici, bez které si vlastně ani předvánoční čas nedovedeme představit. Pár slov o této akci nám sepsala naše milá kolegyně Marcela, která je součástí trh ...

Datum: 2. 12. 2016 08:48 | Tereza

„Je to o lidech... IV.“ – REHABILITACE – Eva

Článek „Je to o lidech... IV.“ – REHABILITACE – Eva

A máme tu již čtvrté pokračování naší rubriky „Je to o lidech...“. Naše organizace je jednoduše celá o lidech :-) Lidé v jednotlivých projektech tvoří její celkovou tvář, a právě díky nim u nás panuje neopakovatelná atmosféra a pohodová nálada. V dne ...

Datum: 25. 10. 2016 13:44 | Tereza

„Je to o lidech...“ III. – Jirka, TA KAVÁRNA

Článek „Je to o lidech...“ III. – Jirka, TA KAVÁRNA

V průběhu prázdnin jsem oslovila jednoho z našich trenérů z TA KAVÁRNY s prosbou, zda by o své práci nenapsal pár řádků.. Jirka v naší kavárně pracuje od roku 2009, před tím působil tři roky jako vychovatel v Jedličkově ústavu. Zastihla jsem ho v ryz ...

Datum: 2. 9. 2016 14:18 | Tereza

Léto s Borůvkou nebo s borůvkami?

Článek Léto s Borůvkou nebo s borůvkami?

Prázdniny se nám pomalu přehouply do své druhé půli, období dovolených je v plném proudu a většina z nás si krásné letní dny užívá dle svých představ. Nu, co si budeme nalhávat – všichni se těšíme, že se po náročném pracovním kolotoči alespoň na chví ...

Datum: 17. 8. 2016 17:28 | Tereza

Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Audiokniha - Ivo Koblasa

Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...

více »
Adrenalin pro handicapované na letišti Příbram

Máte handicap a chcete si vyzkoušet tandemový seskok padákem, řízení letadla, let v akrobatickém či bezmotorovém letadle, nebo si užít vyhlídkový let?

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2024 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.